Newsletter dla szkół średnich 3/2024

W wydaniu:

  1. Uranium – program dla szkół spoza Trójmiasta
  2. Rusza projekt Zdolni z Pomorza
  3. Kandydaci na studia chętnie wybierają Politechnikę Gdańską
  4. Awans Politechniki Gdańskiej w rankingu szanghajskim
  5. Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej – nowy wymiar edukacji i badań
  6. Politechnika Gdańska po raz piąty Akademickim Mistrzem Polski
  7. Laureaci stypendium Politechnika Talentów już studiują na PG
  8. „Zielony atrament” – film o niezwykłej wykładowczyni PG
  9. Biuro ds. Osób z Różnorodnością Funkcjonalną – nowa jednostka na PG
  10. Witryna Politechniki Gdańskiej dla szkół – poznaj naszą ofertę
  11. II edycja szkoły letniej Politechnika Talentów – podsumowanie i film
  12. Umowa o współpracy Politechniki Gdańskiej z Technikum w Owidzu
  13. Wizyta uczniów toruńskiego technikum na WILiŚ
  14. Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kwidzynie z wizytą na PG
  15. Nowa specjalność: technologia i analiza kosmetyków
  16. Chemia bez granic – rekrutacja na zajęcia laboratoryjne
  17. Wykłady i warsztaty dla szkół średnich na WIMiO
  18. Międzynarodowy projekt edukacyjno-badawczy na Wydziale Architektury
  19. Poniedziałki na Politechnice – bezpłatne webinaria dla nauczycieli
  20. Zbuduj maszynę Goldberga i wygraj indeks na PG!
  21. Konkurs dla uczniów na najlepszą grę planszową!
  22. Studenci WILiŚ na pokładzie lodołamaczy i warsztatach Latającego Uniwersytetu Drogowego
  23. Koło Naukowe MIŚ docenione za projekt „Spitsbergen Challenge”
  24. Srebro dla studentów w Sardinia Innovative Boat Week
  25. RedOX pierwszym kołem naukowym w Polsce afiliowanym przy The Eletrochemical Society!
  26. Jakie związki chemiczne znajdują się w stratosferze?
  27. Odkryj Świat Neuronauki z Kołem Naukowym Cerebrum!
  28. Współpraca szkół z kołami naukowymi PG
  29. „F-FOOD” – nowy system certyfikowania żywności funkcjonalnej
  30. Hornet – autonomiczna i bezzałogowa łódź PG ma chronić Bałtyk
  31. Naukowcy PG wśród TOP 2% najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie
  32. Sztuczna inteligencja pomoże sędziom
  33. Subskrypcja

Słowo wstępu od Rektora

Fot. Renata Dąbrowska

Drodzy Dyrektorzy i Nauczyciele, Drodzy Uczniowie,

zapraszam Was do lektury kolejnego wydania naszego newslettera, w którym prezentujemy wybrane aspekty działalności naszej uczelni – te najbardziej interesujące z Państwa punktu widzenia.

Mijający 2024 rok był dla Politechniki Gdańskiej szczególnym, jubileuszowym czasem. Świętowaliśmy bowiem 120-lecie naszej uczelni – celebrowaliśmy naszą historię i nasze osiągnięcia. Był to także czas, który sprawił, że z jeszcze większą determinacją patrzymy w przyszłość. Jesteśmy uczelnią badawczą i ciągle dążącym do rozwoju ośrodkiem akademickim. Nasi studenci mają okazję kształcić się na 42 kierunkach I i II stopnia, pod okiem wspaniałych wykładowców. 

Już 21 marca 2025 roku (piątek) odbędzie się DZIEŃ OTWARTY POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ, na który gorąco zapraszam. To wyjątkowa okazja, by poznać naszą ofertę edukacyjną i zasady rekrutacji, zajrzeć do uczelnianych laboratoriów, spotkać się ze studentami i dydaktykami, a przede wszystkim poczuć niecodzienny akademicki klimat. Czekamy na Was.

Zimowy, grudniowy czas sprawia, że coraz bardziej czujemy magię nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Przyjmijcie więc najserdeczniejsze życzenia: radości, spokoju i wewnętrznego ciepła. Życzę, abyście znaleźli czas na odpoczynek, refleksję i wspólne chwile z bliskimi. Niech Nowy Rok, który wkrótce powitamy, będzie pełen sukcesów, inspiracji i spełnionych marzeń.  

 

Z wyrazami szacunku,

prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej 

 

Z życia uczelni

Uranium – program dla szkół spoza Trójmiasta

Do 16 grudnia trwa nabór wniosków do V edycji programu Uranium Supporting Cooperation With High Schools. Program umożliwia pracownikom Politechniki Gdańskiej nawiązanie lub pogłębienie współpracy ze szkołami średnimi spoza Trójmiasta. Wspólnie możemy inspirować najzdolniejszych uczniów, pomagając im rozwijać pasje i przygotować się do studiów technicznych.

Zachęcamy szkoły średnie do nawiązania kontaktu z Politechniką Gdańską. Wierzymy, że wspólnie możemy stworzyć wyjątkowe możliwości dla młodych talentów i przyczynić się do ich sukcesów w przyszłości. Dzięki grantom do 30 000 zł na okres do 12 miesięcy możemy realizować ciekawe projekty edukacyjne, organizować warsztaty i inicjatywy, które zachęcą młodzież do zgłębiania nauk ścisłych.

Do złożenia wniosku konieczna jest deklaracja chęci współpracy ze strony szkoły w formie listu intencyjnego od dyrektora. Wnioski obejmujące szkoły z listy premiowanej, które dotąd nie miały okazji współpracować z PG, otrzymają dodatkowe punkty w ocenie. Ponadto współpraca ze szkołami położonymi dalej od Trójmiasta zwiększa szanse na pozytywną ocenę wniosku.

Szczegółowe informacje o programie Uranium wraz z wytycznymi dostępne są na naszej stronie.

KONTAKT

W sprawach formalnych
mgr inż. Agnieszka Armatyńska
Dział Kształcenia
uranium@pg.edu.pl
+48 58 347 15 91

W sprawach merytorycznych
dr inż. Andrzej Okuniewski
Przewodniczący Komisji Oceniającej
andrzej.okuniewski@pg.edu.pl
+48 58 347 25 92

Rusza projekt Zdolni z Pomorza

Rozpoczęła się realizacja kolejnej edycji projektu Zdolni z Pomorza na naszej uczelni. Program oferuje szerokie wsparcie dla uzdolnionych uczniów z województwa pomorskiego w dziedzinach takich jak: matematyka, fizyka, informatyka, chemia i biologia.

W ramach projektu uczestnicy mogą korzystać z akademickich form wsparcia:

  • spotkania akademickie z wykładami i warsztatami,
  • kółka olimpijskie przygotowujące do konkursów,
  • kursy e-learningowe,
  • indywidualna opieka mentorów.

Potwierdzeniem nabytej wiedzy i pozyskanych umiejętności jest certyfikat ukończenia kursu na PG. Programem zostanie objętych co najmniej 600 uczniów.

Aktualnie trwają rekrutacje na zajęcia, w tym kółka olimpijskie, a niebawem rozpoczną się spotkania akademickie. 

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie Harmonogram wsparcia | Politechnika Gdańska lub w zakładce projektu – Dokumenty | Politechnika Gdańska.

Kandydaci na studia chętnie wybierają Politechnikę Gdańską

Fot. Krzysztof Mystkowski/PG

Politechnika Gdańska cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia. W rekrutacji na rok akademicki 2024/2025 mogli oni wybierać spośród 37 kierunków na studiach I stopnia, realizowanych na 8 wydziałach. Uczelnia przygotowała łącznie 5 tys. miejsc.

Najwięcej zgłoszeń wpłynęło na kierunki:

  • informatyka – 1658 zgłoszeń (limit miejsc: 260)
  • automatyka, cybernetyka i robotyka – 1544 zgłoszenia (limit miejsc: 140)
  • budownictwo – 1489 zgłoszeń (limit miejsc: 400)
  • automatyka, robotyka i systemy sterowania – 1390 zgłoszeń (limit miejsc: 155)
  • ekonomia – 1246 zgłoszeń (limit miejsc: 90).

Szczegółowe informacje dotyczące progów i limitów przyjęć na studia na Politechnice Gdańskiej można znaleźć na stronie rekrutacyjnej. Przed wyborem kierunku kandydat może zapoznać się z ofertą kompetencji. Z pewnością ułatwi ona zawężenie listy kierunków do tych najbardziej zgodnych z zainteresowaniami przyszłego studenta.

Pełna oferta studiów oraz wymagnia rekrutacyjne znajdują się na stronie internetowej: pg.edu.pl/rekrutacja. Do dyspozycji kandydatów jest Centrum Rekrutacyjne PG.

Awans Politechniki Gdańskiej w rankingu szanghajskim

Politechnika Gdańska awansowała o 100 miejsc w Academic Ranking of World Universities (ARWU), czyli tzw. rankingu szanghajskim – uznawanym za najbardziej prestiżowe zestawienie szkół wyższych na świecie.
Ranking przygotowywany jest od 2003 roku. Dokładne miejsce w rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata, a pozostałe miejsca są wymieniane wyłącznie w grupach liczących po 100 placówek. Po raz piąty z rzędu znalazła się w nim Politechnika Gdańska, która zanotowała awans względem ubiegłego roku, plasując się w przedziale 801-900 najlepszych uczelni świata.
– To ogromny sukces i dowód na to, że konsekwentna praca całej społeczności akademickiej Politechniki Gdańskiej przynosi wymierne efekty – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Awans naszej uczelni w tym prestiżowym rankingu jest wynikiem nie tylko doskonałości naukowej i dydaktycznej, ale także strategicznych inwestycji w rozwój kadry, infrastrukturę badawczą oraz współpracę międzynarodową.

Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej – nowy wymiar edukacji i badań

Fot. Krzysztof Mystkowski/PG
 
Pierwsze, historyczne, zajęcia w budynku Centrum Ekoinnowacji Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska odbyły się 15 listopada 2024 roku. Było to symboliczne rozpoczęcie działalności dydaktycznej w tym obiekcie, jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie i ekologicznie budynków w naszym regionie.
 
Obiekt stworzono z myślą o zrównoważonym rozwoju, badaniach nad technologiami środowiskowymi oraz edukacji przyszłych inżynierów. Wyposażony w instalacje fotowoltaiczne, systemy odzyskiwania wody deszczowej oraz energooszczędne oświetlenie LED, stanowi wzór zrównoważonej architektury. Infrastruktura obejmuje nowoczesne laboratoria, sale dydaktyczne z multimedialnym wyposażeniem, przestrzenie coworkingowe i sale konferencyjne, które wspierają zarówno edukację, jak i współpracę badawczo-rozwojową.
 
To nie tylko nowoczesny budynek, ale również symbol nowego podejścia do kształcenia i innowacji w obliczu współczesnych wyzwań globalnych. Misją Centrum jest rozwijanie ekoinnowacyjnych technologii, wspieranie badań naukowych i kształcenie przyszłych specjalistów w dziedzinach związanych z ochroną środowiska oraz zrównoważonym rozwojem. Obiekt ma również służyć budowaniu partnerstw między uczelnią, przemysłem i administracją publiczną.

Politechnika Gdańska po raz piąty Akademickim Mistrzem Polski

W Akademickich Mistrzostwach Polski udział wzięły 124 uczelnie. Po wyrównanej walce to nasza uczelnia, po raz piąty z rzędu, wywalczyła tytuł Akademickiego Mistrza Polski. Dodatkowo PG uplasowała się na trzecim miejscu w klasyfikacji medalowej.

– Na Politechnice Gdańskiej kochamy sport i myślę, że piąte z rzędu zwycięstwo w Akademickich Mistrzostwach Polski jest tego potwierdzeniem – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Kolejny tytuł mistrzowski to dla nas ogromna radość i duma, ale cieszy również fakt, że nasi studenci po raz kolejny wzięli udział we wszystkich proponowanych dyscyplinach. Widzimy ogromne zaangażowanie z ich strony, dlatego duży nacisk kładziemy na rozwój sportu akademickiego na naszej uczelni, m.in. inwestując w infrastrukturę. Gratuluję studentom, trenerom i wszystkim zaangażowanym w wywalczenie kolejnego mistrzostwa.

W klasyfikacji generalnej PG zdobyła 2096 punktów. Drugie i trzecie miejsca zajęły kolejno: Uniwersytet Warszawski (2063 pkt.) oraz Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa (2029 pkt.). W klasyfikacji medalowej PG zajęła trzecie miejsce z dorobkiem 14 złotych, 17 srebrnych oraz 11 brązowych medali. 

Laureaci stypendium Politechnika Talentów już studiują na PG

Indeks na jednej z najlepszych uczelni w kraju, indywidualny tryb studiów, opieka mentora naukowego i 2 tys. zł miesięcznie przez cały okres studiów. To właśnie otrzymało sześcioro laureatów I edycji konkursu Stypendium Talentów Politechniki Gdańskiej.

Pochodzą z różnych części kraju, mają różnorodne osiągnięcia i pasje, ale wszyscy chcą zostać w przyszłości inżynierami. Stypendium Talentów jest dla nich wsparciem i szansą na realizację edukacyjnych planów.

– Spośród 60 bardzo ciekawych zgłoszeń, które spłynęły z całej Polski, wybraliśmy 6 osób, których osiągnięcia i ambitne plany na przyszłość nam zaimponowały – mówi prof. Barbara Wikieł, prorektorka ds. studenckich i przewodnicząca kapituły konkursu. – Jesteśmy przekonani, że Stypendium Talentów trafia do rąk młodych ludzi, którzy kochają naukę, chcą się rozwijać i stawiać przed sobą kolejne wyzwania. Mają już na koncie wiele osiągnięć, są laureatami konkursów i olimpiad, uczestnikami projektów naukowych, a niektórzy są nawet współautorami publikacji naukowych. Politechnika Gdańska będzie kolejnym przystankiem na ich drodze i mam nadzieję, że będzie to przystanek pełen dobrej energii i możliwość rozwoju.

Stypendium Talentów zostało przyznane na Politechnice Gdańskiej po raz pierwszy. To nie tylko wsparcie finansowe, ale również szereg dodatkowych korzyści dla laureatów. Mają oni możliwość studiowania według indywidualnego programu studiów, opiekę mentora naukowego przez cały okres stypendialny oraz miejsce w 1-osobowym pokoju w akademiku. Tylko kilka uczelni w Polsce zachęca w ten sposób młodych ludzi do studiowania.

Co mówią sami laureaci? Dlaczego zdecydowali się aplikować o Stypendium Talentów, które kierunki wybrali i co jest dla nich w studiowaniu najważniejsze? Czytaj w Aktualnościach na stronie Politechniki Gdańskiej.

„Zielony atrament” – film o niezwykłej wykładowczyni PG

„Zielony atrament” to fabularyzowana biografia docent Marianny Sankiewicz, legendarnej wykładowczyni, wieloletniej prodziekanki i byłej prorektorki Politechniki Gdańskiej. Jest to też opowieść o niezwykłym pokoleniu pionierów zakładających uczelnię techniczną w powojennym Gdańsku, o przełomowych wynalazkach powstających za żelazną kurtyną i ciągłej potrzebie odkrywania i rozwoju. Film powstał z inicjatywy absolwentów Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG.

W rolę docent Marianny Sankiewicz wcieliła się Magdalena Zawadzka. Obok niej na ekranie występują także m.in. Aleksandra Piotrowska, Roman Gancarczyk, Michał Kurek, Aleksander Buchowiecki, Małgorzata Oracz, Marek Tynda, Robert Ninkiewicz, Sylwia Góra.

Film został uznany za najlepszy w kategorii filmów fabularnych krótkometrażowych na 4. Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym Heart of Europe.

Scenariusz i reżyseria: Paweł Wyszomirski
Muzyka: Leszek Możdżer, Mikołaj Sikała, Krzysztof Chodkiewicz i Patryk Banach
Producent wykonawczy: Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni

ZOBACZ FILM

Biuro ds. Osób z Różnorodnością Funkcjonalną – nowa jednostka na PG

Biuro ds. Osób z Różnorodnością Funkcjonalną (BORF) zaprasza wszystkich studentów, którzy mierzą się z trudnościami przeszkadzającymi im w studiowaniu czy funkcjonowaniu w społeczności akademickiej. Można przyjść, porozmawiać, poprosić o pomoc, powiedzieć o swoich potrzebach i problemach, uzyskać konkretne rozwiązanie, albo tylko zostać wysłuchanym i przede wszystkim usłyszanym.

Oferta wsparcia Biura ds. Osób z Różnorodnością Funkcjonalną obejmuje:

  • pomoc psychologiczną,
  • pomoc asystenta, w tym studenta z ASD,
  • usugę tłumacza języka migowego,
  • dostosowanie materiałów dydaktycznych,
  • wypożyczalnię sprzętu specjalistycznego,
  • Indywidualny Plan Studiów dla osób ze specjalnymi potrzebami,
  • sekcję integracyjną w Centrum Sportu Akademickiego, gdzie osoby z ograniczeniami wynikającymi np. ze stanu zdrowia mogą znaleźć aktywność sportową odpowiednią dla siebie,
  • pomoc we wnioskowaniu o stypendia i zapomogi, w tym dla osób niepełnosprawnych.

Więcej infomacji znajduje się na stronie internetowej BORF oraz w uczelnianych aktualnościach.

Współpraca ze szkołami

Witryna Politechniki Gdańskiej dla szkół – poznaj naszą ofertę

Uruchomiona w zeszłym roku strona szkoly.pg.edu.pl to miejsce, gdzie nauczyciele i uczniowie mogą znaleźć kompleksowe informacje o bogatej ofercie Politechniki Gdańskiej dla szkół oraz różnych formach współdziałania z uczelnią. Znajdują się tam nie tylko szczegóły dotyczące procedur podpisania porozumienia o współpracy, ale także aktualności dotyczące cyklicznych wydarzeń, w których można wygrać indeks Politechniki Gdańskiej. 

Zapraszamy do regularnego odwiedzania witryny i skorzystania z naszej oferty.

II edycja szkoły letniej Politechnika Talentów – podsumowanie i film

Blisko 180 uczniów z 20 najlepszych liceów i techników województwa pomorskiego wzięło udział w II edycji szkoły letniej Politechnika Talentów. Dwudniowa próbka studenckiego życia od strony naukowej, rozrywkowej i sportowej dostarczyła dużo pozytywnych emocji i wrażeń.

Jak mówiła na oficjalnym otwarciu prof. Barbara Wikieł, prorektorka ds. studenckich, Politechnika Talentów powstała po to, żeby uczniowie z najlepszych pomorskich szkół mogli doświadczyć namiastki studiów. Zaczęli od wykładu, który prowadził prof. Jacek Ryl wspólnie z wyjątkowymi gośćmi: swoimi mopsami Albertem i Bazylem. Profesor opowiedział o biosensorach elektrochemicznych oraz badaniach, które pozwalają odróżnić człowieka… od psa.

Następnie, w małych grupach młodzież miała zajęcia w ramach jednego z wybranych przez siebie paneli tematycznych: architektonicznym, ekologicznym, ekonomicznym, informatycznym, matematyczno-fizycznym lub przyrodniczym.

Nie zabrakło też czasu na rozrywkę i imprezę w Klubie Akademickim „Kwadratowa”. Była również dawka sportowych emocji w Centrum Sportu Akademickiego, gdzie na chętnych czekali trenerzy koszykówki, wioślarstwa, siatkówki czy tenisa stołowego.

Zapraszamy na film podsumowujący tegoroczną Politechnikę Talentów – OGLĄDAJ 

Umowa o współpracy Politechniki Gdańskiej z Technikum w Owidzu

Na zdjęciu Marzena Waśkowska, dyrektorka Technikum im. gen. Józefa Hallera w Owidzu oraz prof. Barbara Wikieł, prorektorka PG ds. studenckich. Fot. Bartosz Bańka/PGNa zdjęciu Marzena Waśkowska, dyrektorka Technikum im. gen. Józefa Hallera w Owidzu, oraz prof. Barbara Wikieł, prorektorka PG ds. studenckich. Fot. Bartosz Bańka/PG

Politechnika Gdańska podpisała umowę o współpracy z Technikum im. gen. Józefa Hallera w Owidzu. To kolejne tego typu porozumienie pomiędzy uczelnią a szkołą średnią z regionu. Umożliwi ono uczniom udział w zajęciach, seminariach, konferencjach, a także licznych projektach prowadzonych przez uczelnię oraz przybliży jej funkcjonowanie. Dzięki temu uczniowie technikum będą lepiej przygotowani do podjęcia studiów na PG. 

Współpraca zakłada możliwość podejmowania szeregu działań, takich jak: realizowanie zajęć przez nauczycieli akademickich czy konsultacje programów nauczania matematyki, fizyki, informatyki, przedmiotów uzupełniających oraz innowacji pedagogicznych w Technikum w Owidzu. Umowa przewiduje także umożliwienie uczniom technikum łączenia nauki w szkole z wybranymi zajęciami przewidywanymi tokiem studiów oraz rozwijanie zainteresowań w kołach naukowych PG.

Szkoły zainteresowane podjęciem współpracy z naszą uczelnią zapraszamy do zapoznania się z informacjami na stronie szkoly.pg.edu.pl.

Wizyta uczniów toruńskiego technikum na WILiŚ

Uczniowie technikum geodezyjnego przy Zespole Szkół Technicznych w Toruniu wraz z nauczycielami przyjechali na Politechnikę Gdańską, by zobaczyć kampus i poznać kierunki studiów, które oferuje uczelnia.
Zespół Szkół Technicznych w Toruniu to jedna z renomowanych szkół średnich o profilu technicznym, oferująca kształcenie zawodowe i techniczne. Stawia nacisk na łączenie teorii z praktyką, co obejmuje współpracę z lokalnymi firmami i instytucjami technologicznymi, umożliwiając uczniom praktyki zawodowe oraz udział w różnego rodzaju projektach. Organizowane są także wizyty studyjne na uczelniach, by inspirować uczniów do dalszej nauki.
Warto również wspomnieć, że prezentacja Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, który odwiedzili uczniowie, to wspólna praca nauczycielek geodezji: mgr inż. Joanny Piotrowskiej oraz mgr inż. Anny Świercz-Prusieckiej oraz pracowników WILiŚ: dr. inż. Rafała Ossowskiego, prof. uczelni, prodziekana ds. kształcenia, dr inż. Darii Filipiak-Kowszyk oraz dr. inż. Jakuba Szulwica.

Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kwidzynie z wizytą na PG

W ramach projektu Kosiarze Umysłów, realizowanego z programu Uranium, uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kwidzynie gościli na Politechnice Gdańskiej. W gronie uczestników znaleźli się uczniowie klas trzecich i maturalnych oraz klasa sportowa z piłki ręcznej. Odwiedzili oni Centrum Sportu Akademickiego i Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.

Uczniowie rozegrali towarzyski mecz piłki ręcznej w hali Centrum Sportu Akademickiego, a następnie uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez wykładowców Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej. Podczas wykładu z fizyki licealiści zgłębiali temat optyki geometrycznej i falowej. Z myślą o nich przygotowano także quiz, w którym do wygrania były politechniczne gadżety.

Kosiarze Umysłów to niecodzienny projekt, poprzez który Centrum Sportu Akademickiego pokazuje możliwości łączenia studiowania na Politechnice z kontynuacją treningów na wysokim poziomie w licznych sekcjach sportowych.

Wydziały i jednostki PG – oferta edukacyjna

Nowa specjalność: technologia i analiza kosmetyków

Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej otwiera nową specjalność: technologia i analiza kosmetyków. Będzie ona realizowana na kierunku technologia chemiczna. W program specjalności wpisano szereg zajęć praktycznych, takich jak laboratoria i projekty oraz wykładów prowadzonych przez doświadczonych specjalistów, w tym pracowników firm kosmetycznych.

Studia I stopnia będą realizowały specjalność technologia i analiza kosmetyków od szóstego semestru. Zakres tematyczny specjalności obejmuje: wytwarzanie kosmetyków, analizę różnych form kosmetyków, surowce stosowane w kosmetykach, zapewnienie jakości surowców i kosmetyków oraz staż w firmie kosmetycznej.

Studia II stopnia zapewnią poszerzenie zdobytych umiejętności w zakresie: samodzielnego projektowania kosmetyków, innowacyjnych technologii w branży kosmetycznej, analizy fizykochemicznej form kosmetycznych, kontroli jakości kosmetyków oraz analizy wpływu kosmetyków na środowisko.

Nowa specjalność uwzględnia wszystkie aspekty związane z technologią i analizą produktów kosmetycznych. Dzięki zdobytej wiedzy teoretycznej i praktycznej studenci zyskają umiejętności niezbędne do pracy w dziale technologicznym, kontroli jakości lub produkcji w firmach kosmetycznych albo rozpoczęcia własnej działalności w branży kosmetycznej.

Chemia bez granic – rekrutacja na zajęcia laboratoryjne

Wydział Chemiczny oraz Naukowe Koło Chemików Studentów PG zapraszają uczniów szkół ponadpodstawowych na cykl zajęć laboratoryjnych pod hasłem „Chemia bez granic”.

W ramach spotkań uczniowie będą mogli m.in. samodzielnie przeprowadzić reakcje z zakresu chemii nieorganicznej, a także zobaczyć, jak w praktyce wygląda podstawowa chemia analityczna. Uczestnictwo w zajęciach to również okazja, by zaprzyjaźnić się z technologią chemiczną oraz sprawdzić, jak doświadczeni chemicy izolują produkty wybranych reakcji chemicznych.

Projekt „Chemia bez granic" adresowany jest do osób, które mają za sobą przynajmniej dwa lata nauki chemii na poziomie rozszerzonym. Aby uczestniczyć w chemicznych spotkaniach, należy wypełnić formularz. Rekrutacja trwa do 25 grudnia.

Zajęcia będą odbywać się popołudniami, w środy (8 stycznia 2025 r., 15 stycznia 2025 r., 22 stycznia 2025 r.) oraz w piątek 24 stycznia 2025 roku w laboratorium Katedry Chemii Nieorganicznej Wydziału Chemicznego PG. Szczegółowe informacje znajdują się stronie projektu oraz Instagramie.

Pytania należy kierować na adres e-mail: chemiabezgranic@gmail.com.

Wykłady i warsztaty dla szkół średnich na WIMiO

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG zaprasza szkoły średnie do skorzystania ze swojej oferty edukacyjnej. Do wyboru są zróżnicowane tematycznie warsztaty i pokazy w wydziałowych laboratoriach dotyczące np. budowy łodzi podwodnej, projektowania mechatronicznego, biomateriałów czy też eksploatacji maszyn i urządzeń. Proponujemy również wykłady otwarte prowadzone przez znakomitych naukowców, a także prezentację oferty kształecnia wydziału w Państwa szkole.

Zajęcia są nieodpłatne i mogą odbywać się na terenie szkół, w salach wykładowych Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG lub w formie zdalnej. W przypadku zainteresowania daną propozycją prosimy o kontakt bezpośrednio z wykładowcą. Tematyka oraz kontakty do prowadzących znajdują się na stronie internetowej WIMiO PG.

Osoby do kontaktu:

Międzynarodowy projekt edukacyjno-badawczy na Wydziale Architektury

Reconnecting with Your Culture Poland to autonomiczna jednostka edukacyjno-badawcza powołana na Wydziale Architektury, część szerszego Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Reconnecting with Your Culture.

Celem jednostki utworzonej na Wydziale jest promocja regionalnego dziedzictwa kulturowego, upowszechnianie tzw. skarbów dziedzictwa z lokalnego otoczenia, a także wymiana informacji między młodymi ludźmi z różnych krajów i kontynentów.

W ramach Reconnecting with Your Culture Poland i obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa (NID) oraz we współpracy z wybranymi gdańskimi instytucjami kultury (GAK) i zewnętrznymi jednostkami badawczymi (CIEE) organizowane są warsztaty, konkursy oraz wystawy dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy do udziału i współpracy. Więcej informacji na temat programu znajduje się tutaj. 

Za strony Wydziału Architektury w projekt czynnie zaangażowane są dr inż. Agnieszka Kurkowska, Paulina Duch-Żebrowska, dr inż. Marta Koperska-Kośmicka z Katedry Projektowania Środowiskowego.

KONTAKT: dr inż. arch. Agnieszka Kurkowska agnieszka.kurkowska@pg.edu.pl

Poniedziałki na Politechnice – bezpłatne webinaria dla nauczycieli

Poniedziałki na Politechnice to bezpłatne szkolenia dla nauczycieli wszystkich etapów edukacyjnych, wychowawców, rodziców i wszytskich zainteresowanych tematem edukacji. Organizuje je Centrum Nowoczesnej Edukacji PG. Webinaria odbywają się w każdy ostatni poniedziałek miesiąca o godz.18:00 na platformie MS Teams, a nagrania można obejrzeć na YouTube

Aktualne informacje i terminy znajdują się na stronie Centrum Nowoczesnej Edukacji.

Konkursy i programy Politechniki Gdańskiej

Zbuduj maszynę Goldberga i wygraj indeks na PG!

Zaprojektować i skonstruować maszynę działającą na zasadzie domina – to zadanie, z jakim muszą się zmierzyć uczestnicy konkursu na maszynę Rube Goldberga. Do wygrania – indeksy na wybrane kierunki studiów na PG.

To już drugi raz, kiedy można sprawdzić swoje umiejętności projektowe i konstrukcyjne w konkursie organizowanym przez Politechnikę Gdańską w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Pierwsza edycja wyłoniła szczęśliwych laureatów którzy, jak mówili, świetnie się bawili, projektując zwycięską maszynę. Oni indeksy mają już w kieszeni, teraz pora na kolejnych konstruktorów.

Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej wraz z Rektorem Politechniki Gdańskiej serdecznie zapraszają zespoły konstruktorskie – których członkowie lubią majsterkować i nie boją się wyzwań z zakresu fizyki zjawisk i wszelakich przemian energetycznych – do udziału w konkursie i stworzenia autorskiego, zaskakującego i przede wszystkim działającego urządzenia o nazwie maszyna Rube Goldberga.

Konkurs ponownie dedykowany jest uczniom ze szkół średnich. Szczegółowe informacje na temat sposobu wykonania i zaprezentowania prac konkursowych znajdują się w regulaminie.

UWAGA! Zgłoszenia można nadsyłać do 16 marca 2025 roku na adres: maszyna.goldberga@pg.edu.pl lub listownie na adres: 

Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej
Politechnika Gdańska
ul. Narutowicza 11/12, 80-233 Gdańsk
z dopiskiem „Konkurs Maszyna Rube Goldberga”

Ogłoszenie wyników nastąpi najpóźniej 31 marca 2025 roku. Z kolei finał konkursu odbędzie się podczas Bałtyckiego Festiwalu Nauki na Politechnice Gdańskiej, na Dziedzińcu Fahrenheita w Gmachu Głównym, 24 maja 2025 roku.

Niezbędne dokumenty znaleźć można na stronie konkursu na maszynę Rube Goldberga.

Konkurs dla uczniów na najlepszą grę planszową!

Politechnika Gdańska zaprasza uczniów szkół średnich do udziału w konkursie „SDGra – edukacja dla zrównoważonej przyszłości”. Konkurs ten polega na stworzeniu gry planszowej podejmującej tematykę zrównoważonego rozwoju – globalnej inicjatywy mającej na celu poprawę jakości życia na naszej planecie.
 
„SDGra” to doskonała okazja, by połączyć zabawę z edukacją. Uczestnicy będą mieli szansę wykazać się kreatywnością, innowacyjnością i umiejętnościami pracy zespołowej, a jednocześnie zdobędą wiedzę na temat zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. To także szansa na rozwój własnych pasji i talentów w zakresie projektowania gier.
 
Najlepsi uczestnicy zostaną nagrodzeni wydaniem profesjonalnej gry! W konkursie przewidziane są nagrody zarówno dla uczniów, jak i dla szkół. Szczegóły konkursu, który współfinansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, można znaleźć na stronie SDGra – edukacja dla zrównoważonej przyszłości.
 
Pytania należy kierować na adres e-mail: sdgs@pg.edu.pl

Co słychać na wydziałach

Studenci WILiŚ na pokładzie lodołamaczy i warsztatach Latającego Uniwersytetu Drogowego

Studenci specjalności infrastruktura transportu oraz budownictwo wodne i morskie z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska mieli okazję wziąć udział w wycieczce naukowo-dydaktycznej po węźle wodnym Przegalina. Celem wizyty było zapoznanie uczestników z obiektami hydrotechnicznymi oraz ich specyfiką techniczną. Studenci mogli poznać zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty działania obiektów hydrotechnicznych. Jednym z najbardziej ekscytujących elementów wycieczki była możliwość wejścia na pokład lodołamaczy rzecznych, które pełnią niezwykle ważną funkcję podczas zimowych akcji lodołamania. Uczestnicy wycieczki poznali zasady działania lodołamaczy oraz wyzwania, z jakimi mierzą się ich operatorzy podczas akcji lodołamania.
 
Studenci WILiŚ angażują się również w międzyuczelniane warsztaty drogowe organizowane w ramach Latającego Uniwersytetu Drogowego (LUD). W tym roku gospodarzem wydarzenia była Politechnika Krakowska, a zajęcia zostały przygotowane i przeprowadzone m.in. przez wykładowców z Politechnik: Białostockiej, Gdańskiej, Krakowskiej, Lubelskiej, Rzeszowskiej i Śląskiej.
W warsztatach wzięło udział kilkudziesięciu studentów pochodzących z całej Polski. W tym roku pracownicy Katedry Inżynierii Transportowej WILiŚ przeprowadzili warsztaty pt. „Wszystko pełza! Czyli wykorzystanie badania FlowTime do oceny deformacji trwałych i płynięcia mieszanek mineralno-asfaltowych”.
 
Latający Uniwersytet Drogowy to nieformalna organizacja mająca na celu wymianę oraz przekazywanie doświadczeń naukowych i praktycznych w zakresie budownictwa drogowego. W ramach LUD organizowane są warsztaty i spotkania, co ułatwia integrację środowiska studentów specjalności drogowych, a także przyczynia się do propagowania najlepszych praktyk i rozwiązywania praktycznych problemów drogownictwa.

Koła naukowe

Koło Naukowe MIŚ docenione za projekt „Spitsbergen Challenge”

Koło Naukowe Mikrobiologii w Inżynierii Środowiska (MIŚ) zdobyło prestiżowe wyróżnienie za projekt „Spitsbergen Challenge – wyprawa naukowa do Arktyki”. Studenci odebrali nagrodę podczas finału Konkursu Kół Naukowych „KoKoN” oraz Gali Środowiska Studenckiego FUT 2024. Jest to dowód uznania za zaangażowanie oraz wkład w rozwój nauki i edukacji.

Nagroda podkreśla wartość działań Koła Naukowego MIŚ, a także inspiruje innych do podejmowania podobnych inicjatyw badawczych. Projekt „Spitsbergen Challenge” okazał się szczególnym osiągnięciem, a wyprawa naukowa do Arktyki na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Forum Uczelni Technicznych (FUT) to federacja samorządów studenckich polskich uczelni technicznych, która działa od 2005 roku. Głównym celem FUT jest zwiększenie wpływu studentów kierunków technicznych na kształt polityki edukacyjnej i akademickiej na poziomie krajowym. Więcej informacji znajduje się w aktualnościach na stronie PG. 

Srebro dla studentów w Sardinia Innovative Boat Week

Studenci z Koła Studentów Techniki Okrętowej Korab zajęli drugie miejsce w zawodach Sardinia Innovative Boat Week, gdzie w wyścigu pokazali możliwości „Solara”, zbudowanej przez nich „latającej” łodzi solarnej. Zawody odbyły się w październiku.

„Solar” to wodolot w pełni zasilany energią słoneczną, pochodzącą z siedmiu paneli słonecznych umieszczonych na pokładzie. Unoszenie się nad wodą umożliwia technologia płatów nośnych, tzw. hydroskrzydeł (hydrofoil). Skrzydła te generują siłę nośną, która wynosi wodolot ponad taflę wody, znacznie zmniejszając opory. Pozwala to osiągać większe prędkości przy mniejszym zużyciu energii.

Studenci zwyciężyli w dwóch konkurencjach: Endurance i Ton's Race. Dzięki nowym panelom fotowoltaicznym ActiveSol łódź zyskała kilkaset watów mocy więcej, dając naszym uczestnikom przewagę nad konkurencją. Dziesiąte części sekund przesądziły o zdobyciu drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej zawodów.

Sardinia Innovative Boat Week to wydarzenie, które celebruje połączenie sportu, zrównoważonego rozwoju i innowacji. Gromadzi techników, poszukiwaczy przygód oraz twórcze umysły z całej Europy, zaprasza setki studentów i badaczy z całego świata, by mogli sprawdzić swoje umiejętności w wyjątkowych zawodach.

RedOX pierwszym kołem naukowym w Polsce afiliowanym przy The Eletrochemical Society!

Międzywydziałowe koło naukowe RedOx, zrzeszające studentów i doktorantów Politechniki Gdańskiej, zostało pierwszym w Polsce kołem naukowym afiliowanym przy ECS – The Electrochemical Society.

Program patronatu ECS nad kołami naukowymi, tzw. students chapter, daje studentom zrzeszonym w kołach bezpłatne członkostwo, pozwala na współfinansowanie przez ECS prowadzonych prac badawczych, a także oferuje możliwość ubiegania się o finansowanie udziału w programach stypendialnych, wyjazdach naukowych itd. ECS objęło patronatem koła z ponad 30 krajów, głównie z Ameryki Północnej i Europy, a także z Chin, Indii oraz Korei Południowej.

Koło naukowe RedOx powstało w 2023 roku. Jego członkowie zajmują się szeroko pojętą elektrochemią, fotochemią, katalizą i zagadnieniami pokrewnymi. Szczególnym zainteresowaniem koła cieszy się rozwój materiałów i narzędzi pozwalających na wykorzystanie druku 3D w elektrochemii – na tę działalność pozyskano w ramach funduszy IDUB projekt Technetium pt. Urządzenia elektrochemiczne: od kapusty do superkondensatora.

Jakie związki chemiczne znajdują się w stratosferze?

Studenci z Koła Naukowego SimLE analizują skład stratosfery za pomocą wyspecjalizowanego ładunku badawczego usadzonego w balonie stratosferycznym, który wysłali w… niebo. Eksperyment miał miejsce w Kirunie (Szwecja) w ramach programu REXUS/BEXUS.

– Wierzymy, że dało nam to podłoże do kolejnych, bardziej wnikliwych badań na temat zachodzących relacji między zmianami klimatycznymi a działalnością ludzką oraz adaptacją mikroorganizmów do unikatowych warunków stratosfery. Chcemy naszymi działaniami wspierać rozwój dziedzin takich jak astrobiologia, astrochemia czy ekologia – powiedział Maciej Zawadzki, wiceprezes SimLE ds. biznesu.

Więcej o eksperymencie na stronie Politechniki Gdańskiej.

Odkryj Świat Neuronauki z Kołem Naukowym Cerebrum!

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś/łaś się, jak pracuje Twój mózg, i chcesz odkryć, jak nowoczesne technologie mogą pomóc w badaniach nad funkcjami poznawczymi, musisz poznać Międzyuczelniane Koło Naukowe Neuronauki Cerebrum.

Koło działa na trzech prestiżowych uczelniach Gdańska: Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie Gdańskim i Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. To pierwsze tego rodzaju koło w Trójmieście, skupiające studentów z różnych uczelni, których łączy pasja do neuronauki. Co wyróżnia tę organizację? Interdyscyplinarne podejście do nauki – połączenie wiedzy z zakresu neuropsychologii, neurologii, inżynierii biomedycznej i automatyki.

Jednym z najważniejszych przedsięwzięć koła jest projekt „BrainSync”, którego celem jest badanie uwagi z użyciem EEG. Projekt ten zdobył II miejsce w konkursie „Mistrzowie Współpracy Fahrenheita” oraz został doceniony na międzynarodowych konferencjach naukowych.

Cerebrum aktywnie angażuje się w działania społeczne i psychoedukacyjne, podnoszące świadomość zdrowotną mieszkańców Gdańska. 

Działalność koła to także szansa na współpracę z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach, nawiązywanie kontaktów z ekspertami i rozwijanie umiejętności, które będą przydatne zarówno na studiach, jak i w przyszłej karierze. Jeśli interesujesz się naukami ścisłymi i medycznymi, już teraz rozważ studiowanie na Politechnice Gdańskiej i dołączenie do takich inicjatyw jak Cerebrum.

Współpraca szkół z kołami naukowymi PG

Czy uczniowie Twojej szkoły marzą o pracy nad interesującym projektem naukowym albo organizacją warsztatu tematycznego?

Teraz jest ku temu idealna okazja: koła naukowe Politechniki Gdańskiej zapraszają do współpracy. Warsztaty, wykłady tematyczne, udział w konferencjach i wydarzeniach PG oraz udział w projektach naukowo-badawczych – to aktywności, które oferują uczniom szkół średnich.

Jakie korzyści niesie współpraca szkół z kołami naukowymi?
Przede wszystkim jest to uatrakcyjnienie oferty dydaktycznej oraz świetna promocja szkoły. Realizując wspólnie projekty, mamy możliwość nawiązania współpracy z otoczeniem zewnętrznym oraz kontaktów z innymi ośrodkami akademickimi. To z kolei podnosi konkurencyjność wśród szkół na arenie krajowej i międzynarodowej. Korzyści dla uczniów również są nie do przecenienia: aktywne uczenie się, udział w konferencjach i konkursach, rozwój tzw. kompetencji miękkich, nawiązywanie kontaktów, rozwój przedsiębiorczości, możliwość wyjazdów krajowych i zagranicznych.

Obecnie mamy 69 aktywnych kół naukowych. Pełną ich listę znajdziesz tutaj. Warto także podpisać porozumienie o współpracy. O tym, jak nawiązać współpracę z kołem naukowym, przeczytasz tutaj.

PG w mediach

„F-FOOD” – nowy system certyfikowania żywności funkcjonalnej

Żywność funkcjonalna to taka, która ma korzystny wpływ na organizm człowieka i szczególną wartość odżywczą. „F-FOOD” to pierwszy system jej certyfikowania w Polsce i Europie. Opracowali go naukowcy z Politechniki Gdańskiej wraz z sześcioma jednostkami naukowymi z Polski.

Zapraszamy do zapoznania się z wybranymi materiałami medialnymi dotyczącymi  „F-FOOD”:

Radio Gdańsk, Forum Akademickie, Dziennik BałtyckiNaszeMiasto.pl.

Hornet – autonomiczna i bezzałogowa łódź PG ma chronić Bałtyk

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej skonstruowali autonomiczną, bezzałogową i naszpikowaną specjalistycznym sprzętem łódź „Hornet”, przeznaczoną do ochrony i inspekcji polskich instalacji offshore, takich jak np. morskie farmy wiatrowe, a także do badań dna Bałtyku. Jest to pierwsza tego typu jednostka, którą w całości opracowano w Polsce, i jest wielokrotnie tańsza od zagranicznych odpowiedników. 

O powstaniu łodzi informowały liczne media. Oto wybrane materiały:

TVN 24Interia, PAP, TVP3Radio GdańskZawsze PomorzeGdansk.plTrojmiasto.plSpidersweb.pl.

Naukowcy PG wśród TOP 2% najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie

Aż 63 naukowców z Politechniki Gdańskiej ponownie znalazło się w zestawieniu World’s TOP 2% Scientists, uwzględniającym badaczy, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów na świecie. Ranking co roku opracowuje Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier. 

Materiał medialny na ten temat wyemitowano na antenie Radia Gdańsk.

Subskrypcja

Subskrypcja

Jeśli chcesz dołączyć do odbiorców newslettera dla szkół, kliknij w link. Po podaniu imienia i adresu e-mail oraz wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych otrzymasz e-mail potwierdzający zapis.

Aby wypisać się z newslettera, wystarczy kliknąć link wypisu „Wypisz się" znajdujący się w mailu powitalnym.

Masz uwagi do newslettera, chcesz zgłosić swój pomysł? Napisz do nas na: newsletter_szkoly@pg.edu.pl

Kalendarium

17 grudnia 11.15–14.00

Projekcja filmu „Zielony atrament

Pokazy filmu odbywają się w każdy wtorek w godzinach 11-14. Zapraszamy szkoły do wcześniejszego zgłaszania się – zapisy w Biurze WETI, tel. 58 347 22 77. Przed projekcją przewidziana jest krótka prezentacja oferty PG.
26 stycznia 09.00–20.00

Gramy dla WOŚP

Ciekawe aukcje i wsparcie onkologii i hematologii dziecięcej. Już 26 stycznia PG zagra dla WOŚP. Więcej informacji wkrótce na stronach Politechniki Gdańskiej.
21 marca 09.00–15.00

Dzień Otwarty

Na uczestników Dnia Otwartego czekać będą wycieczki po kampusie, wykłady, spotkania z wykładowcami i studentami oraz liczne pokazy laboratoryjne.