Newsletter dla szkół średnich 2/2025

Słowo wstępu od Samorządu Studentów PG

 

Fot. Krzysztof Krzempek/PG

 

Drodzy Uczniowie, Szanowni Nauczyciele!

Cztery lata temu stanąłem przed ważną decyzją – wyborem kierunku i miejsca studiów. Spośród wszystkich uczelni w Polsce tylko trzy oferowały kierunek nanotechnologia, który mnie interesował. Jedną z nich była Politechnika Gdańska.

Chciałem kontynuować trenowanie pływania i okazało się, że również to Politechnika Gdańska stwarza najlepsze możliwości rozwoju dla sportowców. Już po raz trzeci jesteśmy najlepszą uczelnią w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski. Tak więc wybór PG był oczywisty.

Od początku studiów działałem w kołach naukowych, w których rozwinąłem się jako lider i naukowiec. Natomiast warto zacząć działać już wcześniej – licealiści mają możliwość angażowania się w działalność kół naukowych na uczelni. Można również zaprosić studentów do szkoły – chętnie poprowadzą dla Was warsztaty lub pokazy!

Idąc na studia, nie musicie mieć gotowego planu na siebie – to jest czas próbowania i nauki. Na uczelni możemy uczestniczyć w dużych projektach naukowych i społecznych, które wskazują nam dalszą ścieżkę rozwoju. Dzięki nim możemy odkryć siebie.

Na zakończenie kilka słów do kadry pedagogicznej – angażujcie młodzież w działania projektowe! Największą wartością jest zaradność i pewność siebie w działaniach. Organizując różne projekty społeczne oraz techniczne, zdobywamy nie tylko umiejętności inżynierskie, ale również kompetencje miękkie, które są coraz bardziej cenione nawet w codziennym życiu. Istnieje wiele darmowych projektów, szkoleń i warsztatów dla młodzieży. Nawet pomoc przy organizacji wydarzeń w szkole jest już dużym wkładem w rozwój osobisty uczniów. Takie działania to rodzaj doradztwa zawodowego, dzięki któremu młodzież poznaje lepiej siebie, swoje mocne i słabe strony, a nie tylko możliwą ścieżkę kariery.

Tymoteusz Warmiak

 

Oferta dla uczniów i nauczycieli

Studiuj na Politechnice Gdańskiej – startuje rekrutacja

Fot. Krzysztof Mystkowski/PG

 

Rekrutacja na studia stacjonarne I stopnia na rok akademicki 2025/2026 rusza 27 maja. Aplikować można do 13 lipca za pośrednictwem systemu eRekrutacja. Na kandydatów czeka aż 38 kierunków na 8 wydziałach, w tym m.in.: informatyka, zielone technologie, budownictwo czy inżynieria danych, a także nowy kierunek – technologie kosmetyczne.

Osoby ubiegające się o przyjęcie na naszą uczelnię mają możliwość wyboru dowolnej liczby kierunków studiów, ustawiając je w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanego. Uwaga! Kandydatów na architekturę obowiązują inne terminy rekrutacji – szczegóły.

Publikacja list rankingowych będzie miała miejsce 16 lipca 2025 r. Następnie – w dniach 17–23 lipca – zakwalifikowani kandydaci będą zobowiązani dostarczyć odpowiednie dokumenty na uczelnię. Osoby, które potwierdziły swoje dane profilem zaufanym, będą mogły dostarczyć dokumenty pocztą lub przez pośrednika – przy czym pocztą można przesłać wyłącznie kopie potwierdzone notarialnie. Ogłoszenie ostatecznych list przyjętych na studia nastąpi 25 lipca.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu z Centrum Rekrutacyjnym Politechniki Gdańskiej: pon.-pt. 8.00–14.00, e-mail: rekrutacja@pg.edu.pl, tel.: 58 348 67 00.

Opisy kierunków oraz szczegóły związane z rekrutacją wraz z harmonogramem znajdują pod adresem: pg.edu.pl/rekrutacja

Bałtycki Festiwal Nauki już 22 maja!


Ile może znieść materiał? Jakie są sekrety niewidzialnego świata? Co sprawia, że frisbee frunie? Jak silne są nasze fale mózgowe? Ile asfaltu jest w asfalcie... Na te i na wiele innych pytań odpowiemy podczas 22. Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 22–24 maja na Politechnice Gdańskiej. 

W programie naszego wydarzenia jest blisko 160 propozycji z 40 dyscyplin naukowych, adresowanych do różnych grup wiekowych. Wstęp jest wolny, ale na niektóre zajęcia należy się zarejestrować. Zobacz program.

Zainteresowani mogą wziąć udział w warsztatach, dyskusjach i pokazach laboratoryjnych, wysłuchać wykładów, obejrzeć prezentacje multimedialne czy spędzić czas na piknikach naukowych. BFN to świetna okazja, by zajrzeć do uczelnianych pracowni i laboratoriów, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających.

Jak bawiliśmy się w ubiegłym roku, pokazuje film

W ramach BFN odbędzie się Piknik Nauki Fahrenheita – 25 maja w Hevelianum, na Górze Gradowej. Na uczestników wydarzenia czekać będą dziesiątki stanowisk edukacyjnych z pokazami, eksperymentami, warsztatami, grami i konkursami. Na scenie naukowej nieprzerwanie od godz. 11.00 do godz.16.00 odbywać się będą pokazy, występy i konkursy. W programie przewidziano m.in. pokaz mody w duchu zero waste, widowiskowy science show o historii oceanów, pokaz ratownictwa medycznego czy występ Gdańskiej Orkiestry Akademickiej.  

Na uczestników Pikniku czeka także miasteczko naukowe, czyli blisko 70 namiotów pełnych atrakcji z różnych dziedzin, m.in.: 

  • eksperymenty chemiczne, biologiczne i fizyczne, 
  • strefy zdrowia, dietetyki i pierwszej pomocy, 
  • pokazy technologii, robotyki i inżynierii, 
  • warsztaty plastyczne, quizy i aktywności edukacyjne dla dzieci. 

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej BFN.

Szkoła letnia Politechniki Talentów – to już III edycja

 

Politechnika Talentów, czyli dwudniowa próbka studenckiego życia od strony naukowej, rozrywkowej i sportowej dla blisko 200 uczniów najlepszych szkół średnich z Pomorza, odbędzie się w tym roku w dniach 18–19 września.

Rejestracja rusza 1 września i potrwa do 7 września. Podczas Gali Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2025, która odbyła się 21 marca na Politechnice Gdańskiej, dyrektorzy dwudziestu szkół średnich z Pomorza otrzymali 190 voucherów rejestracyjnych, które przekażą uczniom. 

Tak jak i podczas poprzednich edycji, na uczestników czekają warsztaty naukowe i praktyczne zajęcia w laboratoriach w ramach wybranego przez siebie profilu: architektonicznego, ekologicznego, ekonomicznego, informatycznego, matematyczno-fizycznego lub przyrodniczego. Nie zabraknie też sportowych emocji w Centrum Sportu Akademickiego PG. Pod okiem trenerów można będzie sprawdzić swoje siły w wioślarstwie, koszykówce, siatkówce czy tenisie stołowym. Wieczorem na dobrą zabawę zaprosi Akademicki Klub „Kwadratowa”.

Na nauczycieli, którzy odwiedzą nas wspólnie ze swoimi uczniami, czekać będą warsztaty prowadzone przez Centrum Nowoczesnej Edukacji oraz Bibliotekę.

Szczegółowe informacje znajdują się tutaj.  

Chcesz zobaczyć, jak wyglądała zeszłoroczna Politechnika Talentów? Obejrzyj film. 

Bezpłatne webinaria dla nauczycieli w każdy poniedziałek

Cykliczne, bezpłatne szkolenia online pod nazwą „Poniedziałki na Politechnice" adresowane są do nauczycieli, wychowawców, rodziców i wszystkich zainteresowanych tematem edukacji. Spotkania organizowane przez Centrum Nowoczesnej Edukacji PG stanowią doskonałą okazję, aby poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności. Webinaria odbywają się w każdy ostatni poniedziałek miesiąca o godz. 18.00 na platformie MS Teams, a nagrania można obejrzeć na YouTube

Więcej informacji znajduje się na stronie Centrum Nowoczesnej Edukacji.

Nauka, która inspiruje, czyli warsztaty dla licealistów w EcoTLab

Na początku kwietnia w Laboratorium Badań Środowiskowych w Transporcie EcoTLab gościliśmy klasę matematyczno-fizyczną z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Lubinie. Uczniowie poznali tajniki badań wibroakustycznych w transporcie szynowym oraz sprzęt wykorzystywany do pomiaru hałasu i drgań. Młodzież wybrała się również na spacer po kampusie PG – zwiedziła miejsca, w których kształcą się przyszli inżynierowie, naukowcy i odkrywcy.

Laboratorium EcoTLab działa przy Katedrze Inżynierii Transportowej Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska i prowadzi badania środowiskowe w zakresie pomiarów drgań i hałasu w obszarach transportu szynowego. Pracownicy laboratorium oprócz realizacji licznych grantów naukowych skutecznie współpracują z przemysłem, badając aktualne przypadki i wyzwania w zakresie zjawisk wibroakustycznych w transporcie kolejowym. 

Chcesz odwiedzić nasze laboratorium z klasą? Skontaktuj się z nami! Organizujemy warsztaty i zajęcia dla szkół średnich – a to świetna okazja, by zobaczyć, jak wygląda nauka w praktyce. Wystarczy zgłosić się poprzez e-mail: ecotlab.wilis@pg.edu.pl.

Koło Naukowe Wytrzymałość i Ryzyko zaprasza do współpracy

Koło Naukowe WiR (Wytrzymałość i Ryzyko) działa przy Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. Skupia się na inżynierii ruchu morskiego, ze szczególnym uwzględnieniem analizy i modelowania ruchu statków na Morzu Bałtyckim.
 
Członkowie koła, dzięki otrzymanemu dofinansowaniu, będą mogli monitorować sytuację na morzu z pomocą własnej anteny AIS, zainstalowanej na dachu budynku swojego wydziału. Antena umożliwia odbiór rzeczywistych danych, które posłużą do prowadzenia analiz i badań. Uczestniczymy w europejskich projektach badawczych, analizując prognozy pogody oraz sytuację lodową na Bałtyku. Współpracujemy z ekspertami i rozwijamy nowoczesne technologie zwiększające bezpieczeństwo oraz efektywność żeglugi.
 
Uwaga! Jeśli interesuje Cię żegluga, analiza danych lub chcesz zdobyć doświadczenie w projektach badawczo-rozwojowych – skontaktuj się z nami za pośrednictwem e-maila: kn.wir@student.pg.edu.pl.

Warsztaty architektoniczne w Twojej szkole

Koło Naukowe Edukator Architektoniczny aktywnie uczestniczy w organizacji warsztatów architektonicznych oraz wydarzeń dotyczących kształtowania przestrzeni, w tym także spotkań dedykowanych uczniom szkół ponadpodstawowych. Istnieje możliwość organizacji warsztatów w szkole. Wystarczy zgłoszenie danej klasy za pośrednictwem e-maila: architektoniczny@pg.edu.pl.
 
Członkowie Edukatora Architektonicznego są nastawieni na szerokie spektrum odbiorców, dla których mogą przygotować zajęcia w różnych formach, począwszy od warsztatów, poprzez wycieczki naukowe, na wykładach i pogadankach skończywszy. 
 
Oferta i relacje z warsztatów dostępne są na Facebooku i Instagramie

BioPhoton DRON-em edukuje. Zajęcia z fizyki medycznej dla uczniów

W jaki sposób fizyka widzi i leczy? Dzięki fizyce możemy zajrzeć w głąb ciała ludzkiego bez użycia skalpela – to właśnie ona stoi za takimi technologiami jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.

Koło naukowe BioPhoton działa na dwóch wydziałach PG: Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej oraz Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Koło realizuje projekty w ramach grantów naukowych.

Aktualny projekt pt. „DRON – czyli jak fizyka widzi i leczy?” prowadzony jest dzięki wygranej w konkursie „Mistrzowie Współpracy Fahrenheita” wraz z Międzywydziałowym Nuklearnym Kołem Naukowym (PG) i KNFM SIWERT (Uniwersytet Gdański). Adresowany jest do młodzieży w celu popularyzacji fizyki medycznej i jej roli w diagnozowaniu i leczeniu nowotworów. Akronim „DRON” obejmuje kluczowe obszary fizyki medycznej: Diagnostykę obrazową, Radioterapię, Ochronę radiologiczną i Nuklearną medycynę. Zamierzamy stworzyć materiały i moduły edukacyjne we współpracy z fizykami – klinicystami Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej.

W ramach projektu ogranizowane będą zajęcia skierowane do uczniów szkół średnich z Trójmiasta oraz ich nauczycieli. Już dziś zapraszamy do zgłaszania klas za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.

Matura 2026. Zapraszamy na kursy przygotowawcze do egzaminu z fizyki i matematyki

Kursy przygotowujące do matury rozszerzonej z matematyki i fizyki prowadzone są przez doświadczonych nauczycieli w przyjaznej, kameralnej atmosferze w małych grupach. Zajęcia odbywają się stacjonarnie. Na kursie z matematyki korzystamy z nowoczesnych technik nauczania oraz intensywnie pracujemy z arkuszami maturalnymi. Jako jedyni w regionie podczas kursu z fizyki prowadzimy pokazy doświadczalne, które pozwalają lepiej zrozumieć i zapamiętać materiał.

Organizacja kursu:

– 78 godzin lekcyjnych z każdego przedmiotu,
– 6 godzin pokazów eksperymentalnych w ramach fizyki,
– zajęcia odbywają się w soboty (3 godziny lekcyjne tygodniowo przez 26 tygodni).

Godziny zajęć:
– fizyka: 9.15–12.00 i 12.15–15.00,
– matematyka: 9.15–12:00 i 12.15–15.00.

Start kursu: 20 września 2025 r.

Uwaga! Obowiązują zapisy. Można zgłosić się w dowolnym momencie, nawet w trakcie trwania kursów. 

Kursy są odpłatne. Cennik znajduje się tutaj

Współpraca ze szkołami

Porozumienie z Zespołem Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni

Prof. Barbara Wikieł, prorektorka ds. studenckich oraz Dorota Kotwicka, dyrektorka Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni. Fot. Krzysztof Krzempek/PG 

 

Politechnika Gdańska podpisała umowę o współpracy z Zespołem Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni. To kolejne tego typu porozumienie pomiędzy uczelnią, a szkołą średnią z regionu. Zgodnie z dokumentem umowa pozwoli podnieść jakość edukacji w szkole, a jej uczniom umożliwi kontynuowanie nauki na PG. Z ramienia uczelni sygnatariuszką była prof. Barbara Wikieł, prorektorka ds. studenckich. Technikum reprezentowała pani dyrektor Dorota Kotwicka.

– Współpraca ze szkołami średnimi to dla Politechniki Gdańskiej jeden z priorytetów. Takie porozumienie jest ważne zarówno dla uczelni jak i dla szkoły, którą możemy wspierać. Pozwala m.in. na skorzystanie z naszego bogatego zaplecza naukowo-dydaktycznego. Nam z kolei daje możliwość poznania przyszłych kandydatów na studia, a szczególnie cenimy właśnie uczniów techników, którzy są świetnie przygotowani i mają szeroką wiedzę zawodową – mówiła dr Barbra Wikieł. – Widząc ten potencjał w absolwentach szkół technicznych, wprowadziliśmy już kilka lat temu dodatkowe punkty przy rekrutacji na studia właśnie dla osób z dyplomem technika.
 
Natomiast Dorota Kotwicka podkreśliła, że dzięki porozumieniu, uczniowie już w trakcie nauki będą mogli bliżej poznać Politechnikę Gdańską, jej ofertę i możliwości, jakie daje swoim studentom.

„Primus Inter Pares”. Nagrodą indeks Politechniki Gdańskiej

22 godziny – tyle czasu mieli uczestnicy Ogólnopolskich Zawodów Technicznych „Primus Inter Pares” na rozwiązanie złożonych zadań informatycznych oraz robotycznych. Najlepsi otrzymali indeksy Politechniki Gdańskiej oraz atrakcyjne nagrody.
 
W dniach 10–11 kwietnia w Zespole Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej odbył się finał drugiej edycji Ogólnopolskich Zawodów Technicznych „Primus Inter Pares”. Do rywalizacji stanęło 18 uczniów z techników z całej Polski, wyłonionych spośród niemal 250 uczestników. Zespoły walczyły w 2 kategoriach: informatyka–programowanie oraz automatyka–robotyka. 
 
Zadanie startujących w kategorii informatyka–programowanie brzmiało: „Budowa inteligentnej ładowarki do samochodów elektrycznych oraz modelu samochodu elektrycznego”. Uczniowie rywalizujący w kategorii automatyka–robotyka otrzymali natomiast temat: „Zrobotyzowane stanowisko sortowania kół zębatych”.
 
W kategorii informatyka–programowanie wygrał zespół Walter Black Racing Team z Chojnic (Mikołaj Drążkowski, Gracjan Statkiewicz, Hubert Szymik). W kategorii automatyka–robotyka triumfowała drużyna CBM z Opola (Jakub Bojkowski, Adam Kubon, Tomasz Rudner).

Zdolni z Pomorza. Konferencja uczniowska dedykowana zmysłom

Politechnika Gdańska była gospodarzem IX Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej „Zdolni z Pomorza – wsparcie regionalne” skierowanej do młodzieży ze szkół podstawowych i średnich. Jej hasło przewodnie brzmiało: „Zmysły – jak postrzegamy świat i siebie?”. Wydarzenie odbyło się 5 kwietnia. 

Wykład inauguracyjny pt. „Jak mózg buduje obraz świata?” wygłosił neurobiolog dr Wojciech Glac, prof. Uniwersytetu Gdańskiego. W ramach paneli dziedzinowych wykłady wprowadzające wygłosili dr inż. Bartłomiej Cieślik (nauki biologiczno-chemiczne), dr hab. Krzysztof Kornacki, prof. UG (nauki humanistyczne) oraz dr Tomasz Neumann (nauki techniczne).

Uczestnicy przyglądali się zmysłom z perspektywy kilku dziedzin naukowych: biologicznej, chemicznej, a także z punktu widzenia nauk technicznych oraz humanistycznych. W konferencji uczestniczyło 300 osób. Aż 24 uczniów wygłosiło swoje referaty dziedzinowe podczas sesji przedmiotowych, a 11 uczniów przygotowało postery prezentowane w przerwach między sesjami. Najlepsi zostali nagrodzeni.

Konferencja została zrealizowana w ramach projektu „Zdolni z Pomorza – wsparcie regionalne”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Relacja z wydarzenia znajduje się tutaj

Licealiści na Wydziale Architektury

Licealiści z Malborka podczas zajęć na PG

 

W ramach projektu Kształtowanie Przestrzeni Wydział Architektury gościł uczniów z dwóch szkół średnich.

Z końcem marca odbyły się zajęcia dla trzeciej klasy II Liceum Ogólnokształcącego w Malborku. Uczniowie wzięli udział w wykładzie o kompozycji urbanistycznej oraz wykonali ćwiczenie polegające na analizie i próbie wskazania elementów kompozycji urbanistycznej Kampusu PG. Następnie wykonali projekt zespołowy w postaci makiety, polegający na zaprojektowaniu wybranego układu urbanistycznego. Pod koniec zajęć grupy projektowe zaprezentowały swoje prace i przeprowadziły dyskusję. Klasa po raz kolejny wzięła udział w zajęciach na Wydziale Architektury, szczególnie ceniąc sobie miejsce zajęć, czyli sale Gmachu Głównego. Zajęcia przeprowadził dr inż. arch. Piotr Marczak z Katedry Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych.

Kilka dni wcześniej, w ramach tego samego projektu, na Wydziale Architektury gościli również uczniowie klasy trzeciej o profilu matematyczno-geograficznym z II Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. W trakcie wizyty licealiści zwiedzili bibliotekę, modelarnię, pracownię malarską oraz wystawy prac studenckich. Uczestnicy wykonali również kreatywne ćwiczenie rysunkowe i przygotowali zespołowo projekty urbanistyczne osiedla mieszkaniowego w skali 1:500. Zajęcia zakończyły się prezentacją wykonanych projektów. Spotkanie prowadziła dr inż. arch. Agnieszka Kurkowska z Katedry Projektowania Środowiskowego.

Witryna Politechniki Gdańskiej dla szkół – poznaj naszą ofertę

Witryna szkoly.pg.edu.pl powstała jako miejsce, gdzie nauczyciele i uczniowie mogą znaleźć kompleksowe informacje o bogatej ofercie Politechniki Gdańskiej dla szkół oraz różnych formach współdziałania z uczelnią. Znajdują się tam nie tylko szczegóły dotyczące procedur podpisania porozumienia o współpracy, ale także aktualności dotyczące cyklicznych wydarzeń, w których można wygrać indeks Politechniki Gdańskiej. 

Zapraszamy do regularnego odwiedzania witryny i skorzystania z naszej oferty.

Wydziały i jednostki

Międzynarodowy Projekt „Reconnecting With Your Culture”

Katedra Projektowania Środowiskowego z Wydziału Architektury PG bierze udział w międzynarodowym projekcie „Reconnecting With Your Culture”. Główny cel tego przedsięwzięcia to wzmocnienie lokalnych kultur i rozwoju dyplomacji kulturalnej. 

Jest to projekt zrodzony w środowisku akademickim, ale skierowany do uczniów szkół podstawowych i średnich na całym świecie. W połowie marca we Włoszech, w miejscowości Lomello, odbyło się międzynarodowe spotkanie RWYC, które służyło podzieleniu się wynikami programu aktywowanego w szkołach w różnych krajach. Wymiana ta umożliwiła również przeprowadzenie ewaluacji ścieżek pedagogicznych i wyników osiągniętych w szkołach uczestniczących w programie.

Najbliższe aktywności w ramach projektu RWYC Poland to warsztaty zaplanowane na 23 maja 2025 r. w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki: „Wokół kaszubskiej chaty. Zapach i smak tradycji” oraz „Dom: czyli jak mieszkamy na Pomorzu”.

W skład zespołu projektowego z Wydziału Architektury wchodzą: dr inż. arch. Agnieszka Kurkowska, mgr inż. arch. Paulina Duch-Żebrowska oraz dr inż. arch. Marta Koperska-Kośmicka. Projekt, któremu przewodniczy prof. Olimpia Niglio, realizuje cel 4 „Dobra Jakość Edukacji” Agendy ONZ 2030 i posiada akredytację UNESCO.

SDGra – edukacja dla zrównoważonej przyszłości. Wybrano zwycięski projekt!

Politechnika Gdańska zrealizowała konkurs dla uczniów pt. „SDGra – edukacja dla zrównoważonej przyszłości”. Spotkał się on z dużym zainteresowaniem. Zgłosiło się 49 zespołów z 13 liceów i techników z województwa pomorskiego. Wśród uczniów biorących udział w konkursie znalazło się wielu wspaniałych przyszłych twórców, ich prace okazały się bardzo ciekawe. Poruszały różnorodną tematykę: troskę o przyrodę i zwierzęta, kwestie zdrowotne, zmiany klimatyczne, politykę, równość i różnorodność społeczną, marynistykę czy segregację śmieci.

Pierwsze miejsce zajęła gra pt. „Zielona harmonia” nadesłana przez Zuzannę Wiśniewską i Julię Zubel z XIX LO im. Mariana Mokwy w Gdańsku, wykonana pod opieką Aleksandry Andruszkiewicz. 

 Wyróżnienia otrzymały, w kolejności alfabetycznej według nazwy gry:

–„Klimatomania” nadesłana przez Matyldę Okonowską, Zuzannę Piotrowską, Zuzannę Radziwiłł i Karolinę Rumak z Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza w Gdańsku, wykonana pod opieką Ewy Woźniak,

– „Leśne podwórko” nadesłana przez Mariię Kazantsevą ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Polskich Noblistów w Kwidzynie, wykonana pod opieką Halyny Kazantsevej,

– „Ratunek dla świata” nadesłana przez Natalię Krześniak z Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza w Gdańsku, wykonana pod opieką Anny Krześniak.

Dziękujemy wszystkim uczniom i ich opiekunom za zaangażowanie. Już teraz zapraszamy na oficjalne wręczenie nagród, które odbędzie się w październiku podczas Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju.

Z życia uczelni

ProtoLab 3 – nowa przestrzeń do eksperymentów i innowacji

Symbolicznego otwarcia ProtoLab 3 w nowej lokalizacji dokonali prof. Krzysztof Wilde, rektor PG oraz Piotr Kaliszczuk, prezes spółki Excento. Fot. Dawid Linkowski/PG

 

10 kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie ProtoLab 3 – interdyscyplinarnej przestrzeni do prototypowania, testowania i rozwijania innowacyjnych projektów. Nowe laboratorium mieści się w Pawilonie Wydziału Elektrotechniki i Automatyki przy ul. Sobieskiego 7.

ProtoLab 3 to miejsce stworzone z myślą o studentach, doktorantach i pracownikach naukowych Politechniki Gdańskiej, którzy chcą realizować projekty z zakresu m.in. technologii kosmicznych, rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej (VR), programowania oraz druku 3D w technologii FDM. Laboratorium wyposażone jest w nowoczesny sprzęt i oprogramowanie, a także przestrzeń do pracy koncepcyjnej i realizacyjnej.

Aby skorzystać z zasobów ProtoLab 3, użytkownicy przechodzą szkolenie z obsługi dostępnych urządzeń. Więcej informacji na ten temat znajduje się w aktualnościach na stronie PG.

Studenci stworzyli innowacyjnego robota

Fot. Patrycja Oryl/PG

 

Studenci Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa w ramach pracy inżynierskiej zbudowali stanowisko badawcze, na którym będą pracować naukowcy z Katedry Technologii Środowiska Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Projekt powstał w ramach współpracy Związku Uczelni Fahrenheita.

– Robot pozwoli nam wyeliminować pewne powtarzalne procesy, które nie są może bardzo pracochłonne, ale zajmują dużo czasu. Operator musi czekać kilka godzin, żeby wykonać powtarzalne pobieranie próbki – mówi kierowniczka Katedry Technologii Środowiska prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektorka FarU. – Ten konkretny robot został tak zaprojektowany, by wspomóc nas w analizie elektrolitu w procesach fotokatalitycznych. Procesy te wykorzystujemy do degradacji zanieczyszczeń, które znajdują się w fazie wodnej, ale także do generowania wodoru czy fotokonwersji ditlenku węgla. Na tym etapie robot potrafi pobierać tylko próbki ciekłe, ale naszym kolejnym pomysłem jest współpraca w celu stworzenia robota, który będzie pobierał próbki gazowe.

Jak podkreślają studenci WIMiO i naukowczynie z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego obecne podczas prezentacji – rozwiązanie absolwentów WIMiO nie jest powszechne w Polsce. Inspiracją do jego budowy było zautomatyzowane laboratorium wykorzystywane przez naukowców z Wielkiej Brytanii.

Więcej informacji na ten temat znajduje się w aktualnościach na stronie PG. 

Troje studentów PG ze stypendium ministra za wybitne osiągnięcia

Alicja Kaźmierczak, Daniel Cieślak oraz Arkadiusz Garwol to tegoroczni stypendyści Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W tym roku spośród 1084 wniosków spełniających warunki otrzymania stypendium, wyróżnienia finansowe w wysokości 17 tys zł. przyznano 398 studentom.

Studentkę Wydziału Architektury Alicję Kaźmierczak fascynuje wymiar społeczno-kulturowy, związany z dziedzictwem kulturowym, tożsamością przestrzeni oraz kształtowaniem relacji międzyludzkich. Jest laureatką nagród architektonicznych w Polsce i Francji oraz stypendystką programu Erasmus+ na uczelniach w Rzymie i Palermo. Za swój projekt dyplomowy „Kwiat Kalsy – centrum kulturowe dzielnicy Kalsa w Palermo” otrzymała pierwszą nagrodę Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów, wyróżnienie SARP Wybrzeże oraz wyróżnienie specjalne w konkursie PRIX SARPFR 2024 – konkursie na najlepsze dyplomy inżynierskie organizowane przez Stowarzyszenie Architektów Polskich we Francji.

Daniel Cieślak, student Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, to przewodniczący koła naukowego Medical Intelligence Laboratory, skupiającego się na projektach z pogranicza medycyny, sztucznej inteligencji, elektroniki oraz medycyny kosmicznej. Jest autorem i współautorem 3 punktowanych publikacji naukowych oraz kilku publikacji konferencyjnych. Jest też finalistą i laureatem międzynarodowych konkursów, takich jak ISSSP w Hongkongu czy Directon Space. Jego projekty badawcze obejmują m.in. nieinwazyjne obrazowanie, analizę sygnałów fizjologicznych, segmentację obrazów medycznych oraz budowę systemów IoT do szpitali. Współpracuje z zespołem z Charité w Berlinie nad zmiennością aktywności serca w warunkach ekstremalnych oraz z ETH Zurych w analizie przepływu krwi w naczyniach mózgu z użyciem grafowych sieci neuronowych. 

Arkadiusz Garwol jest studentem studiów magisterskich Engineering and Management od Space Systems, realizowanych przez Politechnikę Gdańską we współpracy z Hochschule Bremen. Interesują go zespoły napędowe stosowane w lotnictwie i przemyśle kosmicznym. To z tą tematyką wiąże swoją naukową przyszłość. Jest autorem publikacji i wystąpień na konferencjach o zasięgu krajowym z obszaru inżynierii kosmicznej, inżynierii lotniczej, energetyki i materiałoznawstwa. Obecnie pracuje nad modyfikacją konstrukcji turbinowych silników odrzutowych, dzięki którym możliwe stałoby się osiągnięcie większej prędkości przelotowej przez statki powietrzne użytkowane zarówno do zastosowań cywilnych, jak i wojskowych.

Subskrypcja

Jeśli chcesz dołączyć do odbiorców newslettera dla szkół, kliknij w link. Po podaniu imienia i adresu e-mail oraz wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych otrzymasz e-mail potwierdzający zapis.

Aby wypisać się z newslettera, wystarczy kliknąć link wypisu „Wypisz się” znajdujący się w mailu powitalnym.

Masz uwagi do newslettera, chcesz zgłosić swój pomysł? Napisz do nas na: newsletter_szkoly@pg.edu.pl

Kalendarium

27 maja–25 lipca
https://pg.edu.pl/rekrutacja

Rekrutacja 2025 – ruszamy 27 maja!

Rekrutacja na studia I stopnia potrwa od 27 maja do 25 lipca. Informacje znajdują się na pg.edu.pl/rekrutacja.
22 maja–25 maja

Bałtycki Festiwal Nauki

To wyjątkowa okazja, by dowiedzieć się, jakie badania realizują naukowcy z Pomorza oraz jakie są ich najnowsze osiągnięcia. A to wszystko w ciekawej i atrakcyjnej formie!
25 maja 11.00–16.00

Piknik Nauki Fahrenheita

Zapraszamy na 4. Piknik Nauki Fahrenheita. Wydarzenie, które organizują Uczelnie Fahrenheita, odbędzie się na Górze Gradowej. To będzie dzień pełen zabawy, nauki i niezapomnianych wrażeń!
7 czerwca 20.30–22.00

Koncert plenerowy

Podczas koncertu zabrzmi słynny „Straszny dwór”. Wystąpią:Orkiestra Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Zespół Pieśni i Tańca UG „Jantar” oraz Akademicki Chór PG. Koncert odbędzie się przed Gmachem Głównym.