Z Gdańska do Cambridge. Badania, które mogą pomóc w rozwoju terapii chorób
Dr Krzysztof Kamil Bojarski. Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska
Dr Krzysztof Kamil Bojarski z Katedry Chemii Fizycznej na Wydziale Chemicznym PG, jako laureat programu stypendialnego im. Bekkera Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, będzie realizować projekt badawczy na Uniwersytecie w Cambridge we współpracy z grupą prof. Davida Walesa, znaną z przełomowych badań w dziedzinie chemii obliczeniowej. Jego praca może przyczynić się do rozwoju nowych terapiichorób takich jak nowotwory, osteoporoza czy reumatoidalne zapalenie stawów.
W ramach stypendium Bekkera dr Krzysztof Bojarski otrzyma finansowanie na realizację projektu „Ku lepszemu zrozumieniu roli glikozaminoglikanów w regulowaniu aktywności enzymatycznej katepsyn”, który jest kontynuacją jego dotychczasowych badań w projektach z programów PRELUDIUM i SONATINA Narodowego Centrum Nauki.
– Katepsyny, będące enzymami (proteazami), odpowiadają za rozkład m.in. kolagenu i innych ważnych biochemicznie substancji. Ich zaburzona aktywność prowadzi do zaburzenia funkcjonowania organizmu. Na przykład destabilizacja aktywności katepsyny K przyczynia się do rozwoju osteoporozy. Natomiast glikozaminglikany to polisacharydy, czyli złożone cukry, a jedną z ich ról jest kontrola aktywności enzymatycznej katepsyn, ale również i innych enzymów – mówi dr Bojarski. – W ramach badań będziemy sprawdzać, jak poszczególne cechy glikozaminoglikanów (długość, ładunek, liczba grup siarczanowych, miejsce wiązania) wpływają na stabilność układu białko-cukier, a także elastyczność (swobodę konformacyjną) białka. Finalnie wypracowana baza danych pozwoli nam zaproponować substancje, które byłyby podobne do cukrów, ale wiązałyby się bardziej stabilnie albo wywoływały konkretny efekt – tłumaczy naukowiec.
Celem badań jest lepsze zrozumienie reakcji enzymatycznych katepsyn w obecności glikozaminoglikanów, co ma przyczynić się do bardziej precyzyjnego określenia roli tych enzymów w procesach biologicznych i stworzyć nowe możliwości terapeutyczne.
Więcej informacji na ten temat można przeczytać w Aktulanościach.
Perły Nauki na badania nad związkami metali przejściowych
Mgr inż. Szymon Królak w laboratorium. Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska
Mgr inż. Szymon Królak z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej został laureatem programu „Perły Nauki” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doktorant otrzyma dofinansowanie na badania z obszaru inżynierii materiałowej poświęcone magnetyzmowi i nadprzewodnictwu związków metali przejściowych.
MNiSW dofinansuje kwotą 239,8 tys. zł projekt mgr. inż. Szymona Królaka pn. „Warstwowe oksypniktydki metali przejściowych: układy Kondo, magnetyzm i nadprzewodnictwo”. Badania będą realizowane w Zakładzie Silnie Skorelowanych Układów Elektronowych na WFTiMS pod opieką prof. Tomasza Klimczuka.
Mgr inż. Szymon Królak naukowo zajmuje się głównie materiałami kwantowymi, w szczególności badaniem, jak chemia oddziaływań międzyatomowych wpływa na występowanie interesujących stanów podstawowych, jak np. magnetyzm czy nadprzewodnictwo.
Program „Perły Nauki II” ma na celu wspieranie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w tworzeniu wybitnie uzdolnionym studentom studiów drugiego stopnia warunków rozwoju poprzez umożliwienie im prowadzenia badań naukowych pod kierunkiem opiekuna naukowego.
Więcej na temat projektu Szymona Królaka można przeczytać w Aktualnościach na stronie PG.