Newsletter dla szkół średnich nr 1/2024

Słowo wstępu od Rektora

Fot. Renata Dąbrowska/PG 

 

Szanowni Nauczyciele, drodzy Uczniowie,

cieszę się, że współpraca naszej uczelni ze szkołami średnimi nieustannie się rozwija i możemy dzisiaj zaprezentować Wam kolejną ścieżkę tej współpracy – Newsletter Politechniki Gdańskiej.

Jesteśmy tuż po ogłoszeniu wyników ogólnopolskiego Rankingu Liceów i Techników "Perspektywy" 2024. Serdecznie gratuluję wyróżnionym i życzę dalszych edukacyjnych sukcesów.

Jak co roku, w dniu 21 marca organizujemy na Politechnice Gdańskiej Dzień Otwarty wraz z uroczystym wręczeniem nagród dla najlepszych szkół województwa pomorskiego. Zapraszam już dziś Państwa serdecznie na te wydarzenia. Czeka na Was wiele ciekawych warsztatów, pokazów laboratoryjnych i spotkań ze społecznością akademicką naszej uczelni, a tymczasem zapraszam do lektury newslettera.

prof. Krzysztof Wilde, czł. koresp. PAN
Rektor Politechniki Gdańskiej

Z życia uczelni

120-lecie PG, najlepsze szkoły Pomorza i nowa strefa studencka. Za nami śniadanie prasowe

Fot. Krzysztof Krzempek/PG
 
Politechnika Gdańska świętuje 120. rocznicę powstania. Podczas śniadania prasowego, w środę 10 stycznia 2024 r., uczelnia zainaugurowała obchody zapowiadając szereg wydarzeń towarzyszących jubileuszowi. Premierowo poinformowano również, które szkoły triumfowały w najnowszej edycji pomorskiego rankingu liceów i techników fundacji „Perspektywy”.
Szereg wydarzeń będzie miało charakter otwarty, z myślą o społeczności Pomorza, szkołach, uczniach i nauczycielach. Wśród nich m.in.:
 
Centralnym punktem obchodów będzie Święto Uczelni zaplanowane na 20-22 czerwca. Odbędzie się wtedy zgromadzenie Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, zjazd absolwentów, a także wyścigi smoczych łodzi o puchar Rektora. Wtedy również odbędzie się wspomniany koncert, który będzie otwarty dla mieszkańców i turystów. 
 
Ważnym wydarzeniem będzie też zaplanowane na jesień otwarcie Centrum Ekoinnowacji PG – jednej z najnowocześniejszych placówek w Europie służących „zielonym” innowacjom i technologiom. 
 
Z okazji 120-lecia uruchomiona została specjalna, jubileuszowa witryna PG, na której znajdują się szczegółowe informacje.
 
Inauguracja jubileuszu była też okazją do zaprezentowania nowej strefy studenckiej, która powstała na parterze budynku Hydromechaniki. 

Oto najlepsze szkoły średnie Pomorza

III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gdyni po raz 26. oraz Technikum Łączności nr 4 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku po raz pierwszy – to najlepsze szkoły średnie Pomorza według rankingu najlepszych liceów i techników 2024 fundacji „Perspektywy”. 

Najnowsze zestawienie najlepszych liceów ogólnokształcących i techników w kraju oraz podrankingi wojewódzkie zostały opublikowane przez Perspektywy 11 stycznia. Gala finałowa rankingu z udziałem ministry edukacji Barbary Nowackiej odbyła się tego samego dnia w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Politechnikę Gdańską, partnera rankingu, reprezentował prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor PG ds. organizacji i rozwoju, który ogłosił zwycięzców w województwie pomorskim.

Pełna informacja dotycząca rankingu dostępna jest na stronie uczelni

Podsumowujemy 2023 rok

Osiągnięcia publikacyjne naukowców, rekordowe inwestycje, umacnianie pozycji w międzynarodowych rankingach, wzrost liczby kandydatów na studia, współpraca w ramach konsorcjum Enhance i Związku Uczelni Fahrenheita – Politechnika Gdańska w 2023 roku konsekwentnie kontynuowała realizację „Strategii rozwoju na lata 2020-2030”.
 
Więcej informacji o tym, jaki był dla uczelni miniony rok, znajduje się w Aktualnościach

Współpraca ze szkołami

Współpraca szkół z kołami naukowymi PG

Czy uczniowie Twojej szkoły marzą o pracy nad interesującym projektem naukowym albo organizacją warsztatu tematycznego?

Teraz jest ku temu idealna okazja: koła naukowe Politechniki Gdańskiej zapraszają do współpracy. Warsztaty, wykłady tematyczne, udział w konferencjach i wydarzeniach PG oraz udział w projektach naukowo-badawczych – to aktywności, które oferują uczniom szkół średnich.

Jakie korzyści niesie współpraca szkół z kołami naukowymi?
Przede wszystkim jest to uatrakcyjnienie oferty dydaktycznej oraz świetna promocja szkoły. Realizując wspólnie projekty, mamy możliwość nawiązania współpracy z otoczeniem zewnętrznym oraz kontaktów z innymi ośrodkami akademickimi. To z kolei podnosi konkurencyjność wśród szkół na arenie krajowej i międzynarodowej. Korzyści dla uczniów również są nie do przecenienia: aktywne uczenie się, udział w konferencjach i konkursach, rozwój tzw. kompetencji miękkich, nawiązywanie kontaktów, rozwój przedsiębiorczości, możliwość wyjazdów krajowych i zagranicznych.

Obecnie mamy 69 aktywnych kół naukowych. Pełną ich listę znajdziesz tutaj. Warto także podpisać porozumienie o współpracy. O tym, jak nawiązać współpracę z kołem naukowym, przeczytasz tutaj.

Z myślą o uczniach. Nowe projekty Politechniki Gdańskiej

Politechnika Gdańska zaprasza szkoły średnie do wielu wspólnych inicjatyw i programów, by uczniowie mogli jeszcze przed rekrutacją odkryć swoje naukowe miejsce.

Politechnika Talentów – dwa intensywne dni z życia studenta

Warsztaty, laboratoria i wykłady, spotkania z Rektorem i naukowcami, ale także zajęcia sportowe, impreza integracyjna w klubie studenckim, czy gra terenowa na kampusie – to tylko niektóre punkty programu Politechniki Talentów, szkoły letniej dla uczniów najlepszych pomorskich liceów i techników. To niepowtarzalna okazja dwudniowego „studiowania na próbę”, a więc zobaczenia i doświadczenia jeszcze na etapie szkoły średniej, czym są studia. Uczniowie sami wybierają panele tematyczne zajęć, które ich najbardziej interesują.

Stypendium Talentów – indywidualne podejście do studenta

Dla uczniów z całej Polski, którzy mogą pochwalić się wyjątkowymi wynikami w nauce i osiągnięciach twórczych, przygotowaliśmy Stypendium Talentów. Laureaci tego wyróżnienia mają nie tylko gwarancję miejsca na wybranym przez siebie kierunku studiów, ale otrzymują również wsparcie finansowe w postaci comiesięcznego stypendium przez cały okres studiów. Mają też możliwość realizacji indywidualnego programu studiów i wsparcie wybranego opiekuna naukowego.

Kto może ubiegać się o Stypendium Talentów? Sprawdż kryteria 

Uczniów i nauczycieli zapraszamy na stronę szkoly.pg.edu.pl. Można tu znaleźć wszystkie informacje o wydarzeniach i inicjatywach skierowanych do szkół: warsztaty, kursy, wycieczki po kampusie, konkursy, stypendia i wiele innych.

Wydziały – oferta edukacyjna

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa - wykłady w szkołach, na PG lub online

Jak zbudować łódź podwodną? Skąd bierze się energia elektryczna w naszym gniazdku? Czy jesteśmy sami we wszechświecie? Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tymi zagadnieniami?

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa zaprasza na bezpłatne wykłady dla uczniów szkół średnich, które poruszą te i inne fascynujące zagadnienia. Wykłady mogą odbywać się na terenie szkół, Wydziału WIMiO lub online. W przypadku zainteresowania określoną propozycją wykładu, prosimy o kontakt z wykładowcą.

Więcej informacji o wykładach dla szkół oraz lista tematów dostępna jest tutaj.

Wydział Chemiczny - wykłady w szkołach lub na uczelni

Wydział Chemiczny zaprasza do skorzystania z bogatej oferty wykładów popularnonaukowych dedykowanych uczniom szkół średnich. Wykładu można wysłuchać w audytorium Wydziału Chemicznego PG albo zaprosić wykładowcę do wygłoszenia wybranego przez uczniów wykładu na terenie szkoły. Wizyty uczniów mogą mieć także wymiar praktyczny: w stałej ofercie skierowanej do szkół średnich Wydział Chemiczny posiada warsztaty na temat:

  1. Synteza związków organicznych
  2. Hydrożele
  3. Pianki poliuretanowe
  4. Oznaczanie aktywności przeciwutleniającej żywności
  5. Przygotowywanie preparatów mikroskopowych bakterii i grzybów
  6. Druk 3D w pigułce
  7. Zrób własną baterię i kondensator
  8. Barwniki wokół nas
  9. Chemiczny Escape ROOM
  10. Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii

Warsztaty trwają średnio 1,5 godziny i przeznaczone są dla grup 10-12 uczniów. Szkoły zainteresowane przyjazdem uczniów na Wydział Chemiczny zapraszamy do kontaktu mailowego z dr hab. inż. Agnieszką Pladzyk, prodziekan ds. organizacji studiów agnpladz@pg.edu.pl

Konkursy, stypendia, programy

Zbuduj maszynę Goldberga i zdobądź indeks na PG

Politechnika Gdańska zaprasza uczniów szkół średnich do udziału w wyjątkowym konkursie „Zbuduj Maszynę Goldberga”. Jest o co powalczyć – nagrodą jest indeks na wybranym przez siebie kierunku studiów stacjonarnych.
 
Do konkursu zgłaszać mogą się drużyny liczące maksymalnie 3 osoby. W ramach zadania konkursowego będą musiały zaprojektować i skonstruować maszynę Goldberga. To urządzenie składające się z wielu elementów i mechanizmów ułożonych względem siebie na zasadzie domina. Uruchomienie pierwszego z nich wyzwala reakcję łańcuchową, która finalnie przynosi z góry zaplanowany efekt.
 
Więcej informacji o konkursie dostępnych jest w Aktualnościach Politechniki Gdańskiej.

Ogólnopolski Konkurs „Wygraj Indeks Wydziału Elektrotechniki i Automatyki”

Jesteś ambitnym, zdeterminowanym uczniem, który chce zdobyć indeks jeszcze przed maturą? Koniecznie weź udział w Ogólnopolskim Konkursie „Wygraj Indeks WEiA”, gdzie nagrodą główną jest indeks Wydziału Elektrotechniki i Automatyki.

W konkursie mogą brać udział uczniowie ostatnich klas szkół średnich z całej Polski. Jego celem jest popularyzacja wśród młodzieży szkół średnich edukacji technicznej w zakresie automatyki, elektroniki i elektrotechniki, a także zachęcenie  do podjęcia studiów technicznych. 

Laureaci Konkursu mogą ubiegać się o przyjęcie na Wydział Elektrotechniki i Automatyki PG na kierunek Elektrotechnika lub kierunek Automatyka, Robotyka i Systemy Sterowania na zasadach preferencyjnych, w roku otrzymania świadectwa maturalnego, po złożeniu dokumentów określonych w zasadach rekrutacji.

Szczegółowe informacje na temat Konkursu dostępne są tutaj.

Ogólnopolski Konkurs Matematyczny i Ogólnopolski Konkurs Fizyczny

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym oraz Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym "Wygraj Indeks", który organizowany jest przez Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG. Na laureatów czeka wspaniała nagroda: możliwość podjęcia studiów na Politechnice Gdańskiej.

Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowania matematyką i fizyką, możliwość sprawdzenia swojej wiedzy poza szkołą i porównania jej z rówieśnikami z różnych stron Polski, jak również możliwość bezpośredniego kontaktu ze środowiskiem akademickim.

Zachęcamy do śledzenia strony internetowej wydarzenia, na której znajduje się lista zadań konkursowych oraz harmonogram. Najlepsi, wyłonieni przez Komisję Konkursową, zostaną zaproszeni na Politechnikę Gdańską do drugiego, finałowego etapu.

Wygraj Indeks na Wydział Chemiczny

Wydział Chemiczny PG zaprasza uczniów szkół średnich do udziału w organizowanym corocznie Konkursie Chemicznym „Wygraj Indeks”. Celem konkursu jest rozwijanie wsród młodzieży zainteresowań chemią oraz możliwość sprawdzenia swojej wiedzy poza szkołą i porównania jej z rówieśnikami z różnych stron Polski. To także możliwość bezpośredniego kontaktu ze środowiskiem akademickim.

Konkurs składa się z dwóch etapów. Etap I polega na rozwiązaniu zadań. Prace można przesyłać wyłącznie w formie elektronicznej na uczelnianą platformę eNauczanie do 15 lutego 2024. Etap II polega na samodzielnym rozwiązywaniu zadań i odbędzie się na terenie Uczelni w ostatnią sobotę marca, tj. 23 marca 2024 roku.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie konkursu.

Kształtowanie Przestrzeni – program dla młodzieży szkolnej z myślą o architektach

Program edukacyjny Kształtowanie Przestrzeni, to przedsięwzięcie, które zakłada współpracę placówek edukacyjnych z architektami. Co roku organizowany jest w dwóch kategoriach wiekowych: młodzież z ostatnich klas szkoły podstawowej (12-15 lat) oraz młodzież ze szkół ponadpodstawowych (15-19 lat). Formuła zajęć to m.in. prezentacje, dyskusje, burze mózgów oraz część warsztatowa, a także miejsce na eksplorowanie najbliższego otoczenia. Program rekomendowany jest przez Izbę Architektów RP. Zajęcia prowadzone są również przez nauczycieli Wydziału Architektury PG.

Cele Programu to m. in.:

  • kształtowanie świadomości przestrzeni, w której żyjemy,
  • rozwijanie zrozumienia technicznych i estetycznych aspektów przestrzeni zabudowanej,
  • zapoznanie z rodzajami dokumentów planistycznych i projektowych,
  • zapoznanie ze słownictwem potrzebnym do dyskusji na temat cech i jakości budowli oraz przestrzeni zabudowanej oraz tego, jaki mają wpływ na życie mieszkańców,
  • promowanie świadomości społecznej oraz rozwoju osobistego.

Więcej informacji oraz aktualności dostępne są na stronie programu.

Samorząd studencki

Samorząd Studentów – wspieramy i działamy

Samorząd Studencki Politechniki Gdańskiej (SSPG) to jeden z najprężniej działających samorządów w Polsce. To także niemal 500 aktywnie działających osób.

Na jego czele stoi Przewodniczący oraz Zastępcy, którzy razem stanowią Zarząd SSPG wybierany przez Parlament Studentów Politechniki Gdańskiej.

W ramach SSPG działa szereg komisji, które mają realny wpływ na funkcjonowanie uczelni. W każdej komisji prowadzone są liczne szkolenia, a wszystkie współpracują w celu jak najlepszego animowania i opieki nad studentami przez cały okres ich nauki na uczelni.

Co ważne: każdy student może dołączyć do takiej komisji, a dzięki temu nie tylko wspierać innych, ale też rozwijać swoje zainteresowania i zdobywać doświadczenie przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

Organizacja różnorodnych wydarzeń, projektowanie grafik, obsługa mediów społecznościowych, planowanie budżetu, tworzenie strony internetowej, dbanie o jakość kształcenia - to tylko niektóre z działań, jakimi zajmują się studenci działający w komisjach SSPG.

Zobacz, jakie są perspektywy rozwoju w ramach Samorządu Studentów PG: strona internetowa SSPG.

Biblioteka

Biblioteka PG zaprasza nie tylko studentów

Biblioteka Politechniki Gdańskiej jest największą i najnowocześniejszą techniczną biblioteką naukową w Polsce Północnej.

Naszymi partnerami są: Biblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego – biblioteki akademickie Związku Uczelni im. Daniela Fahrenheita. Dzięki temu możliwe jest swobodne korzystanie z zasobów nie jednej, lecz aż trzech bibliotek. Uczniowie szkół średnich mogą już dziś korzystać ze zbiorów zarówno na miejscu, w czytelniach, jak i wypożyczyć książki do domu.

W Bibliotece PG dostępne są m.in.:
- literatura fachowa polska i zagraniczna,
- podręczniki i skrypty niezbędne na zajęciach,
- czasopisma z politechnicznych dziedzin wiedzy,
- literatura popularnonaukowo i beletrystyka.

W przestrzeniach naszej biblioteki każdy odnajdzie stanowisko do nauki i pracy idealnie dopasowane do swoich potrzeb. Czytelnie dysponują ponad 440 miejscami, gdzie można w ciszy i skupieniu skorzystać z książek lub czasopism, pouczyć się czy przygotować projekty, korzystając z bibliotecznych komputerów stacjonarnych lub własnych laptopów.

Biblioteka PG to nie tylko książki i czasopisma, w ciągu całego roku przygotowujemy dla studentów rozmaite atrakcje. W ubiegłych latach zorganizowaliśmy m.in. matematyczne gry terenowe w oparciu o cykl książek o Harrym Potterze, opowieści o bezcennych zbiorach zabytkowych, zabawy konkursowe na najlepszą recenzję książki, gry paragrafowe oraz wiele innych wydarzeń.

Więcej o ofercie Biblioteki PG przeczytasz tutaj.

Wizyty szkół na uczelni

Uczniowie I LO w Brodnicy oraz VI LO w Gdyni na Wydziale Chemicznym

W dniu 26 stycznia 2024 roku odbędą się warsztaty połączone z wykładem dla uczniów I LO w Brodnicy. Uczniowie wezmą udział w dwóch warsztatach pt. „Synteza związków organicznych” oraz „Barwniki organiczne wokół nas” przeprowadzone przez pracowników Katedry Chemii Organicznej i Katedry Chemii i Technologii Materiałów Funkcjonalnych. Będzie to już druga wizyta uczniów tej szkoły, którzy w październiku 2023 roku mieli okazję uczestniczyć w zajęciach laboratoryjnych zorganizowanych przez Katedrę Chemii Analitycznej i Katedrę Technologii Polimerów. 

Wydział Chemiczny pod koniec listopada razem z nauczycielami odwiedziła także 50-osobowa grupa młodzieży z VI O w Gdyni. Uczniowie wysłuchali wykładu dr inż. Jana Alfutha z Katedry Chemii Organicznej pod tytułem "Chemia organiczna w kuchni". Wykład odbył się w zabytkowym Audytorium Chemicznym istniejącym od początków istnienia Politechniki Gdańskiej. Uczniowie VI LO w Gdyni zasiedli w ławach, w których już ponad 100 lat temu młodzi ludzie zdobywali wiedzę z zakresu chemii. Część uczniów wzięła również udział w zajęciach praktycznych, podczas których uczyli się zagadnień związanych z izomerią optyczną.

Warsztaty krystalograficzne dla uczniów III LO w Gdyni

W październiku na Wydziale Chemicznym odbyły się warsztaty krystalograficzne dla uczniów III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.

Podczas 90-minutowych zajęć dr inż. Andrzej Okuniewski z Katedry Chemii Nieorganicznej wprowadził uczestników w podstawy zjawiska dyfrakcji i omówił praktyczne metody prowadzenia badań rentgenostrukturalnych. W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty, których głównym tematem było rozwiązanie zadania krystalograficznego z tegorocznej edycji Olimpiady Chemicznej.

Po zajęciach prowadzący zorganizował dla uczestników spacer, podczas którego mieli okazję zobaczyć działanie nowoczesnych sprzętów badawczych: dyfraktometru monokrystalicznyego, spektrometrów NMR, IR i UV-Vis, komory rękawicowej czy linii argonowo-próżniowych.

Takie spotkania są bezcenną okazją dla młodych adeptów nauki, dlatego z entuzjazmem oczekujemy na dalszą współpracę.

Subskrypcja

Jeśli chcesz dołączyć do odbiorców newslettera dla szkół, kliknij w link. Po podaniu imienia i adresu e-mail oraz wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych otrzymasz e-mail potwierdzający zapis.

Aby wypisać się z newslettera, wystarczy kliknąć link wypisu „Wypisz się" znajdujący się w mailu powitalnym.

Masz uwagi do newslettera, chcesz zgłosić swój pomysł? Napisz do nas na: newsletter_szkoly@pg.edu.pl

Kalendarium

25 stycznia 16.00–19.00
https://wilis.pg.edu.pl/aktualnosci/2024-01/lec-do-brazylii-z-pg-spotkanie-z-podroznikami-25-stycznia-br-w-ak-kwadratowa

Lot do Brazylii z PG

Poznaj możliwości wyjazdowe dla studentów Politechniki Gdańskiej. Zapraszamy uczniów, nauczycieli na spotkanie z Brazylią - pokaz samby, capoeiry, opowieści podróżników. Bądźcie z nami!
21 marca 09.00–15.00

Dzień Otwarty na Politechnice Gdańskiej

Ogólnopolski Dzień Otwarty Politechniki Gdańskiej to wspaniała okazja, by poznać bliżej jedną z najlepszych uczelni w Polsce. Szczegółowy program już wkrótce!
27 maja 18.00–19.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/poniedzialki-na-politechnice

Poniedziałki na Politechnice – spotkania dla nauczycieli

Poniedziałki na Politechnice to bezpłatne szkolenia dla nauczycieli wszystkich etapów edukacyjnych. Szkolenia odbywają się raz w miesiącu, w każdy ostatni poniedziałek miesiąca o godz. 18:00 na platformie MS Teams.
21 marca 09.00–15.00
https://www.facebook.com/FOKA.PG

FOKA - Forum Organizacji i Kół Akademickich

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Studentów BEST Gdańsk z myślą o studentach PG i uczniach szkół średnich. Zapraszamy uczniów wszystkich klas na spotkania z kołami naukowymi i organizacjami studenckimi.