Koła naukowe, pasje i międzynarodowe możliwości. Przeczytaj najnowsze „Pismo PG”
Najnowsze „Pismo PG” powstało z myślą o młodych czytelnikach, którzy niebawem staną przed wyborem studiów. Motywem przewodnim wydania są koła naukowe, których działalność najlepiej pokazuje, że studia na uczelni badawczej to nie tylko wykłady i laboratoria, ale także przygoda, wyjazdy zagraniczne, współpraca i twórcze wykorzystywanie wiedzy.
Na łamach naszego magazynu można przeczytać o projektach studenckich związanych m.in. z neuronauką, medycyną, bolidami wyścigowymi i technologiami kosmicznymi. W tym numerze znajduje się wiele dowodów na to, że nauka jest pasjonująca. Polecamy szczególnie rozmowę z dr. Tomaszem Rożkiem o popularyzacji wiedzy oraz wywiad ze studentką Mają Daroszewską, finalistką konkursu Czerwonej Róży. Maja jest doskonałym przykładem na to, że na Politechnice Gdańskiej liczy się przede wszystkim sposób myślenia, a nie tylko twarda wiedza.
Pełne wydanie można przeczytać online.
Studenci PG podbili pustynię Mojave. Ich rakieta wśród najlepszych na świecie!
Czwarte miejsce na świecie i drugie miejsce wśród ekip z Polski na międzynarodowych zawodach rakietowych FAR-OUT 2026 zajęli studenci z koła naukowego SimLE. „R7 Orzeł” – rakieta naszych studentów – spisała się świetnie! Wyniki rywalizacji dostępne są tutaj.
„R7 Orzeł” to ponad czterometrowa rakieta zdolna wznieść się na wysokość 3 kilometrów, która wyposażona jest w napęd hybrydowy, autorską awionikę i nowoczesną stację naziemną. Została w całości skonstruowana przez studentów Politechniki Gdańskiej.
Zawody FAR-OUT 2026 organizowane są przez Friends of Amateur Rocketry (FAR). To prestiżowe wydarzenie dla zespołów zajmujących się budową rakiet, podczas którego uczestnicy testują silniki i systemy awioniki oraz realizują loty w warunkach zbliżonych do profesjonalnych. Starty odbywają się na pustyni Mojave w Kalifornii – na specjalnie przygotowanym poligonie. Tegoroczne rozegrały się z końcem maja.
– 31 maja o godzinie 23.00 czasu polskiego rakieta „R7 Orzeł” wzniosła się w powietrze. Jest to zwieńczenie miesięcy ciężkiej pracy oraz potwierdzenie, że zespół SimBa (działający w ramach koła naukowego SimLE) może sięgać gwiazd – relacjonuje Amelia Michalewska, zastępczyni koordynatora projektu SimBa. – Wszystko przebiegało idealnie. Udało się wystrzelić naszą rakietę oraz w pełni ją odzyskać. Jesteśmy bardzo dumni z naszego Orzełka.
PG realizuje projekt pt. „Rakieta R7 – Rozwój i budowa rakiety hybrydowej wraz z mobilną stacją startową w ramach KN SimLE na Politechnice Gdańskiej oraz udział w międzynarodowych zawodach FAR-OUT” o wartości 166 524,82 zł.
Studenci PG wygrali International Waterbike Regatta
Reprezentacja Koła Studentów Techniki Okrętowej KORAB wróciła z International Waterbike Regatta ze złotym medalem. Zwycięstwo zapewnił im samodzielnie skonstruowany rower wodny „Rektor”. Podczas trzydniowych zmagań, obejmujących sprawdziany prędkości, zwrotności oraz uciągu, konstrukcja okazała się bezkonkurencyjna.
Zawody International Waterbike Regatta od 1980 roku przyciągają setki uczestników. Studenci z całej Europy spotykają się co roku, żeby sprawdzić swoje jednostki w siedmiu konkurencjach: Sprint, Slalom, FSB (Forward-Stop-Backward), Bollard Pull, Acceleration, Long Distance i Secret Mission.
Zwycięstwo w Rostocku to nie jedyna doskonała wiadomość. Zgodnie z wieloletnią tradycją, organizacja zawodów IWR powraca do Polski co dekadę. Zespół KSTO KORAB oficjalnie ogłosił, że został głównym organizatorem przyszłorocznej edycji – International Waterbike Regatta 2027. Już dziś zapraszamy do wspólnego kibicowania!
Doktorantka PG zwyciężczynią międzynarodowego konkursu MANIAC
Stefania Wolff, doktorantka z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG, zwyciężyła w międzynarodowym konkursie MANIAC na najlepszą fotografię mikroskopową.
Nagrodzona praca to pokolorowany obraz wykonany za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego. Przedstawia nanorurki tytanowe modyfikowane nanocząstkami palladu. Materiał ten badany jest w kontekście procesów prowadzących do wydajnej produkcji wodoru.
MANIAC, czyli Microscopic Art Non-limited International Annual Contest, to konkurs organizowany przez Photonics and Bionanotechnology Association – Studenckie Koło Naukowe działające przy Politechnice Wrocławskiej. Inicjatywa łączy naukę ze sztuką mikroskopową i pokazuje, że świat badań może zachwycać nie tylko odkryciami, ale także obrazem. Tegoroczna edycja konkursu zgromadziła 153 prace przygotowane przez 44 autorów.
Wybrane fotografie można oglądać na wystawach we Wrocławiu: na rynku do 15 czerwca 2026 roku oraz na Politechnice Wrocławskiej do 12 czerwca 2026 roku.