Newsletter dla szkół średnich nr 2/2024

Słowo wstępu od Prorektorki ds. studenckich

Fot. Bartosz Bańka/PG

Drodzy Uczniowie,

za chwilę koniec roku szkolnego i wakacje – dla części z Was, tegorocznych maturzystów, może najdłuższe w życiu, bo kolejny etap edukacji, studia, podejmiecie dopiero w październiku. Zanim jednak wszyscy pójdziecie na zasłużony wypoczynek, czeka Was jeszcze okres wytężonej pracy, egzaminów, sprawdzianów, zdobywania ostatnich ocen.

Życzę Wam dużo wytrwałości, zapału oraz realizacji założonych celów, ale również znalezienia czasu na odpoczynek i zadbania o swój dobrostan.

Szanowni Nauczyciele,

końcówka roku szkolnego to również dla Was intensywny okres pracy, podsumowań i przyglądania się temu, w jakim stopniu  udało Wam się  pokazać  uczniom, jak zdobywać wiedzę i nowe umiejętności oraz  skąd czerpać inspirację.

Mam nadzieję, że działania Politechniki Gdańskiej realizowane z myślą o szkołach, były i będą dla Was wsparciem w codziennym nauczaniu. Słuchamy Was i jesteśmy otwarci na dialog, aby wspólnie pokazywać młodym ludziom różnorodne ścieżki rozwoju ich zainteresowań i pasji.

Z życia uczelni

Maturzyści na start – rusza rekrutacja na rok akademicki 2024/2025

22 maja na Politechnice Gdańskiej rusza rekrutacja na studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia. Pierwszy etap – rejestracja elektroniczna – potrwa do 14 lipca. Listy rankingowe osób przyjętych zostaną opublikowane 17 lipca. Na dostarczenie dokumentów na uczelnię będzie czas do 24 lipca. Listy przyjętych zostaną opublikowane 26 lipca. Na stronie poświęconej rekrutacji jest dostępny szczegółowy harmonogram rekrutacji na studia I stopnia.

Kandydaci na I rok studiów I stopnia mogą wybierać wśród 37 kierunków studiów. Opłata rekrutacyjna jest jedna i wynosi 85 zł, niezależnie od liczby wybranych kierunków. Wyjątek stanowi kierunek Architektura – tutaj kandydat powinien uiścić opłatę w wysokości 150 zł ze względu na konieczność przeprowadzenia sprawdzianu predyspozycji do zawodu architekta.

Więcej informacji nt. tegorocznego procesu rekrutacji można znaleźć na stronie rekrutacji.

Politechnika Gdańska pnie się w kolejnym rankingu

Około 5000 uczelni z całego świata spełniło kryteria kwalifikacyjne w najnowszej edycji QS World University Rankings 2024. Spośród nich wybrano około 1600 najlepszych, które znalazły się na liście rankingowej. W tej grupie jest także Politechnika Gdańska, na trzeciej pozycji wśród polskich uczelni.

Ranking QS by Subject klasyfikuje uczelnie zarówno w szerokich, jak i wąskich obszarach naukowych. Kryteria oceny tegorocznej edycji obejmowały:

  • reputację akademicką,
  • reputację wśród pracodawców,
  • liczbę cytowań w ciągu ostatnich pięciu lat,
  • indeks Hirscha oraz międzynarodowe współprace badawcze.

W szerokim obszarze "Engineering & Technology” Politechnika Gdańska uzyskała 62,4 punkty na 100, co umieściło ją na 370. miejscu na świecie oraz 3. miejscu w Polsce (po Politechnice Warszawskiej i Politechnice Wrocławskiej). Jest to znacząca poprawa w porównaniu do 391. miejsca w roku 2023 i pozycji w przedziale 401-450 w roku 2022. Najwyższe wyniki uczelnia osiągnęła w kategoriach: liczba cytowań (76,3 punkty) oraz  międzynarodowe partnerstwa badawcze (75,6 punkty).

Więcej o pozycji Politechniki Gdańskiej w rankingach polskich i zagranicznych na stronie Centrum Analiz PG.

Studenci PG zwyciężyli w Odysei Umysłów w Polsce. Czeka ich finał w USA

Drużyna studentów z Politechniki Gdańskiej zwyciężyła w 33. Finale Ogólnopolskim Odysei Umysłów w kategorii „Struktura z Kosmosu”. W tym etapie udział wzięło 288 drużyn z całej Polski, w różnych kategoriach wiekowych oraz gościnnie 4 zespoły z zagranicy. W maju studenci PG będą reprezentować Polskę na międzynarodowych zawodach w Stanach Zjednoczonych.

Pomysłodawcą i inspiratorem wzięcia udziału w konkursie był Patryk Karpiński, student II roku, z Odyseją Umysłów związany już od gimnazjum, wielokrotnie startował w różnych kategoriach wiekowych, był także sędzią oceniającym projekty uczestników. To on stworzył politechniczny team, a ideę startu poparły władze uczelni, wspierając drużynę finansowo, ponieważ udział w konkursie na każdym etapie wiąże się z kosztami.

Studenci na Finał Odysei Umysłów wybrali przygotowanie projektu pn. „Struktura z Kosmosu”, gdzie trzeba było m.in. stworzyć model wieży z bardzo lekkiego, a jednocześnie trwałego drewna balsa. Konstrukcja, jaką zbudowali, ważyła jedyne 14,2 g i udźwignęła 125 kg.

Przygotowanie modelu to tylko jeden aspekt oceniany w konkursie: podczas 8-minutowego występu na scenie studenci musieli zaprezentować swoją budowlę. Zadanie wymagało ogromnego zaangażowania wszystkich członków grupy –  przygotowania scenariusza, wyreżyserowania przedstawienia oraz zadbania o odpowiednie stroje i dekoracje. Drużyna z PG pokazała w obu konkursowych zadaniach, że w Odysei Umysłów liczą się kreatywność, współpraca, przedsiębiorczość, organizacja praca i błyskotliwość. Życzymy powodzenia na finale w USA.

Tajemnice nauki na wyciągnięcie ręki – Bałtycki Festiwal Nauki

Co sprawia, że dysk frisbee frunie? Jak silne są nasze fale mózgowe? Do czego przyda nam się soroban? Ile asfaltu jest w asfalcie? Odpowiedzi na te i inne pytania przyniosą ciekawe pokazy, wykłady i warsztaty, które znalazły się w bogatym programie 21. edycji Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Wydarzenie odbędzie się w dniach 23-25 maja na Politechnice Gdańskiej, a 26 maja zapraszamy do Hevelianum na 3. Piknik Nauki Fahrenheita.

Tradycyjnie już w maju Politechnika Gdańska otwiera swoje laboratoria dla odwiedzających. W programie tegorocznego BFN znalazło się ponad 100 różnych propozycji z 40 dyscyplin naukowych dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Odbędą się pokazy w laboratoriach, warsztaty, prezentacje multimedialne, a także wycieczki w niedostępne zazwyczaj zakamarki PG. To doskonała okazja, by poznać interesujący świat architektury, robotyki, chemii, elektroniki, budownictwa, energetyki, fizyki, ochrony środowiska, inżynierii, matematyki i wielu, wielu innych dziedzin.

Do udziału w Bałtyckim Festiwalu Nauki zapraszamy wszystkich, niezależnie od wieku; wszystkie atrakcje są bezpłatne, jednak na część zajęć obowiązują wcześniejsze zapisy.

W niedzielę 26.05.2024 r. PG połączy siły z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym oraz Uniwersytetem Gdańskim, by jako Uczelnie Fahrenheita zaprosić na 3. Piknik Nauki Fahrenheita (szczegółowe informacje).

Zapraszamy!

Współpraca ze szkołami

Kreatywne projekty dla szkół średnich dzięki programowi Uranium

Ponad 320 tys. zł na rozwój współpracy ze szkołami średnimi - taką kwotą program Uranium Supporting Cooperation with High School dofinansuje 11 projektów promujących Politechnikę Gdańską wśród młodzieży. W warsztatach, wykładach, laboratoriach a także pikniku sportowym wezmą udział uczniowie ze szkół spoza Trójmiasta.

Młodzież będzie mogła wspólnie z ekspertami z Politechniki Gdańskiej doskonalić swoje kompetencje cyfrowe 4K w programowaniu, modelować bryły 3D, automatycznie sterować robotem w zależności od warunków środowiska czy dowiedzieć się, jak badania DNA mogą pomóc w odkryciu genealogicznych korzeni i śledzeniu migracji przodków. W zależności od projektu, uczniowie poznają najważniejsze gałęzie i techniki nowoczesnej chemii, będą mieli okazę rozwiązywać problemy dnia codziennego w oparciu o zagadnienia matematyczne, a także sprawdzą możliwości łączenia studiowania z treningami na wysokim poziomie w licznych sekcjach sportowych Politechniki Gdańskiej. 

Więcej o projektach, które otrzymały finansowanie z programu Uranium można przeczytać w Aktualnościach na stronie Politechniki Gdańskiej .

Pomagamy zrozumieć świat technologii i przedsiębiorczości

Na Politechnice Gdańskiej wspieramy przedsiębiorczość, kreatywność i zaangażowanie. Chcemy inspirować młodych ludzi do poznawania swoich umiejętności, rozwijania pasji i realizowania własnych pomysłów, bo kiedy, jak nie teraz, odważyć się na podążanie za swoimi marzeniami i co, jeśli nie Uczelnia Badawcza powinno rozbudzać ciekawość świata? W tych działaniach wspiera naszych studentów Gdańsk Tech Startup School – projekt nakierowany na rozwój przedsiębiorczości akademickiej.

To przedsięwzięcie oferuje także szereg możliwości dla uczniów szkół średnich będących doskonałą okazją do współpracy i wprowadzenia uczniów w świat innowacji i przedsiębiorczości. Wśród działań Gdańsk Tech Startup School są:

  • współorganizacja różnorodnych wydarzeń, takich jak hackatony, które dostarczają cennego doświadczenia organizacyjnego,
  • możliwość konsultowania swoich innowacyjnych pomysłów i przedsięwzięć z naszymi doświadczonymi mentorami i aktywnymi członkami społeczności,
  • dołączenie do społeczności Gdańsk Tech Startup School na Discordzie, gdzie uczniowie mogą korzystać z bogatych treści i uczestniczyć w wydarzeniach związanych z innowacjami i przedsiębiorczością;
  • wsparcie w zakładaniu szkolnych kół Innowacyjności i Przedsiębiorczości, co pozwala na praktyczne rozwijanie umiejętności przedsiębiorczych uczniów.

Zachęcamy nauczycieli do nawiązania kontaktu i podjęcia współpracy z Gdańsk Tech Startup School pod adresem e-mail: startup@pg.edu.pl.

Uczniowie w pierwszy dzień wiosny wybrali Politechnikę Gdańską

Kalendarzową wiosnę na kampusie PG wspólnie witali uczniowie ze szkół średnich z Pomorza i spoza naszego województwa. Mogli nie tylko poznać ofertę edukacyjną uczelni, ale także wziąć udział w wykładach, pokazach, warsztatach czy grze terenowej przygotowanej przez Samorząd Studentów. Na uczestników wydarzenia czekało miasteczko namiotowe przed Gmachem Głównym, a przedstawiciele każdego z ośmiu wydziałów, a także Centrum Rekrutacji, Centrum Sportu Akademickiego, Centrum Języków Obcych, Centrum Nowoczesnej Edukacji, Centrum Matematyki oraz Centrum Współpracy Międzynarodowej udzielali informacji, zachęcali do wspólnego zwiedzania kampusu i odpowiadali na pytania o studia. 

W Auli w Gmachu Głównym naukowcy ze wszystkich wydziałów przygotowali dla młodzieży krótkie wykłady dotyczące różnych dziedzin nauki. Dla tych, którzy nie mogli być obecni na wydarzeniu, wykłady transmitowano online. Można je obejrzeć na kanale YouTube PG.

Poza wszystkimi naukowymi atrakcjami, uczniowie mogli się też świetnie bawić: robili sobie zdjęcia w fotobudce i tworzyli wyjątkowy obraz-mozaikę, tańczyli do muzyki na placu przez Gmachem, korzystali z oferty food trucków i na własną rękę zwiedzali kampus.

Filmowa relacja z Ogólnopolskiego Dnia Otwartego dostępna jest na kanale YouTube PG. 

Gala Pomorskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2024

Fot. Krzysztof Mystkowski/PG

Na Politechnice Gdańskiej już po raz kolejny odbyła się wojewódzka gala Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2024 – dorocznego zestawienia najlepszych liceów i techników w naszym regionie. Uroczystość miała miejsce w Centrum Kompetencji STOS.

Goście wydarzenia, a byli wśród nich m.in. Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego oraz Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, mogli wysłuchać krótkiego wykładu pt. „Jak diament w wodę” zaprezentowanego przez prof. Sylwię Fudalę- Książek z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz prof. Roberta Bogdanowicza z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

Zwieńczeniem gali było wręczenie nagród dyrektorom najlepszych szkół. Po uroczystości wspólnie zasadzili oni kolejne już Drzewa Talentów na kampusie, dedykowane ich szkołom. Tym razem swoje drzewa zyskały Gdańskie Liceum Autonomiczne oraz Technikum Łączności w Gdańsku.

Więcej o Gali Pomorskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2024 można przeczytać na stronie naszej uczelni.

Spotkanie ze szkołami powiatu wejherowskiego

Przedstawiciele Uczelni Fahrenheita, do którego należy Politechnika Gdańska, spotkali się z przedstawicielami szkół z powiatu wejherowskiego, aby wspólnie porozmawiać o wyzwaniach stojących przed edukacją i w przyszłości wypracować model długotrwałej współpracy. Dyrektorzy poruszali m.in. problem rozmijania się wymagań podstawy programowej i Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej z oczekiwaniami rynku pracy, ale i samych uczniów. Mówiono także  o zmianach legislacyjnych, brakach kadrowych i wyzwaniach, jakie stoją przed nauczycielami w nauczaniu pokolenia Alfa, które właśnie wchodzi do szkół średnich.

Przyczynkiem do dyskusji były prezentacje prof. Joanny Mytnik, dyrektor Centrum Nowoczesnej Edukacji PG oraz Aleksandry Szewczyk, doradczyni zawodowej i coacha kariery z Biura Karier i Absolwentów PG. Mówiły one o kompetencjach przyszłości, charakterystyce pokoleń Z i Alfa i o tym, w jakie umiejętności wyposażyćmłodych ludzi, by dobrze radzili sobie w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. To wspólne zadanie szkół i uczelni.

Pełnomocnik rektora ds. współpracy ze szkołami, dr Andrzej Okuniewski, przedstawił główne punkty oferty Politechniki Gdańskiej dla szkół. Działania takie jak: wykłady, wycieczki, kursy dla maturzystów, letnia szkoła Politechnika Talentów oraz konkursy pozwalające na wygranie indeksu na wybrany wydział czy kierunek, a także oferta Politechniki Gdańskiej dla nauczycieli mają na celu wspierać szkoły w ich działaniach i pomagać młodym ludziom w podejmowaniu decyzji dotyczących kariery zawodowej.

Więcej o spotkaniu można przeczytać w Aktualnościach na stronie Politechniki Gdańskiej.

Co słychać na wydziałach Politechniki Gdańskiej?

Nowy kierunek studiów Technologie Przemysłu 5.0

Politechnika Gdańska przygotowała dla tegorocznych maturzystów i wszystkich zainteresowanych nowymi technologiami nowy międzywydziałowy i interdyscyplinarny kierunek studiów: Technologie Przemysłu 5.0. Będzie on współprowadzony przez Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej oraz Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

Studia mają charakter interdyscyplinarny, kształcąc specjalistów o pogłębionej wiedzy dotyczącej optymalizacji działań i interakcji z maszynami, którzy potrafią projektować oraz nadzorować fizyczne i wirtualne sfery sterowania procesami technologicznymi. Przewidziano łącznie ponad 500 godzin zajęć projektowych i łącznie ponad 1500 godzin zajęć praktycznych. Proces kształcenia wesprze Gdański Klub Biznesu, przedstawiając rzeczywiste problemy badawcze dla projektów grupowych i prac inżynierskich.

Technologie 5.0 - szczegółowe informacje

Kursy przygotowawcze do matury z fizyki i matematyki oraz kursy wyrównawcze

Chcesz powtórzyć, rozszerzyć i usystematyzować materiał z fizyki i matematyki? Zapraszamy na kursy przygotowawcze do matury, które rozpoczną się 21 września 2024 r.

Doświadczeni nauczyciele, indywidualne podejście do ucznia i spotkania w kameralnych grupach pozwolą na merytoryczne przygotowanie się do egzaminu dojrzałości. Dzięki nowoczesnym technikom nauczania, zajęciom o charakterze ćwiczeniowym i doświadczalnym zyskasz pewność, że jesteś dobrze przygotowany do jednego z najbardziej istotnych i stresujących egzaminów w życiu.

Zainteresowanych zapraszamy na stronę internetową Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, na której można znaleźć więcej szczegółów, w tym regulamin i formularz zgłoszeniowy.

Zapraszamy także do zapoznania się z ofertą kursów wyrównawczych z matematyki i fizyki. Kursy skierowane są do studentów przyjętych na pierwszy rok studiów na Politechnice Gdańskiej, a ich celem jest kompleksowe przygotowanie naszych przyszłych słuchaczy, aby mogli  bez stresów i problemów rozpoczać naukę w murach PG. Więcej o kursach wyrównawczych, prowadzonych przez Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, znaleźć można na stronie internetowej Wydziału.

Wykłady dla uczniów na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej

Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej zaprasza do skorzystania z bezpłatnej oferty wykładów popularnonaukowych dedykowanych uczniom szkół średnich. Wykłady trwają średnio 60 minut i odbywają się w historycznym, niemal stuletnim Audytorium zlokalizowanym w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej.

Szkoły zainteresowane uczestnictwem w wykładzie prosimy o kontakt na adres dla.szkol.wftims@pg.edu.pl. W korespondencji prosimy wskazać interesujący Państwa wykład oraz podać orientacyjną liczbę osób, które wezmą udział w zajęciach.

Pełna lista oferowanych tematów wykładów dostępna jest na stronie internetowej Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.

Studenci z WILiŚ spełniają podróżnicze marzenia

O tym, że Politechnika Gdańska to nie tylko miejsce do zdobywania wiedzy, wie każdy, kto chociaż raz odwiedził mury naszej uczelni. Jednak nie każdy wie, że to również miejsce... spełniania wielkich marzeń – o tym przekonują się laureaci i laureatki kolejnych edycji WILiŚ Adventure. To konkurs organizowany przez Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska, skierowany do studentów PG, którzy mają odważne plany podróżnicze, ale nie zawsze dysponują środkami, by móc je zrealizować. Stawką jest 5000 euro dofinansowania na organizację wyprawy. Konkurs jest organizowany wczesną wiosną, a o nagrodę można ubiegać się indywidualnie lub zespołowo. Ważne, by być studentem WILiŚ. 

Zwyciężczynią tegorocznej edycji została Nadia Stencel, która we wrześniu planuje odbyć samotny trekking na Annapurna Circuit Trek w Nepalu. Nadia podpisała już umowę sponsorską z władzami Wydziału i organizuje swoją wielką wyprawę. O jej przebiegu będziemy informować w naszych mediach społecznościowych.

Laureat zeszłorocznej edycji WILiŚ Adventure, Tytus Chmielewski, zrealizował swoją podróż rowerową po Brazylii, z Kurtyby do Rio przez parki narodowe, spędził w podróży 6 tygodni. W tym czasie przejechał 1200 km, spotkał wiele ciekawych osób i odwiedził fascynujące miejsca. Swoimi wrażeniami dzielił się na bieżąco na Facebooku, a po powrocie opowiedział o wyprawie na spotkaniu ze studentami i uczniami szkół średnich. 

Być może kolejnym zwycięzcą tego konkursu będzie tegoroczny maturzysta lub maturzystka? WILiŚ Adventure na pewno ma dodatkowe punkty w rankingu ciekawych ofert dla przyszłych studentów.

Więcej o przedsięwzięciach Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG, a także o wyprawach laureatów konkursu można przeczytać na Facebooku

Náboj matematyczny po raz pierwszy na PG

Na Politechnice Gdańskiej 19 kwietnia 2024 r. po raz pierwszy odbyły się międzynarodowe zawody Náboju matematycznego. Organizacją tych drużynowych zmagań w rozwiązywaniu zadań matematycznych na Pomorzu zajął się Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG.

W zawodach udział wzięło 120 uczniów szkół średnich, w dwóch kategoriach wiekowych: Junior (uczniowie klas 1-2) i Senior (uczniowie klas 3-4), tworząc 24 drużyny 5-osobowe. Zadania, które miały na celu pobudzenie logicznego myślenia i wyobraźni oraz których poziom wzrastał z każdym kolejnym casusem, różniły się od problemów rozwiązywanych w szkole. Przede wszystkim wymagały inwencji, pomysłowości oraz efektywnej współpracy wszystkich członków drużyny.

Politechnika Gdańska nie była jedynym miejscem kwietniowych rozgrywek Náboju - w tym samym czasie zawody odbyły się na Uniwersytecie Jagiellońskim, Politechnice Białostockiej, Politechnice Warszawskiej, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, a także w III LO w Krakowie i V LO w Warszawie. Konkurs odbywa się także w Austrii, Czechach, Estonii, Iranie, Niemczech, Rumunii, Serbii, Szwajcarii, na Słowacji, Węgrzech oraz w Wielkiej Brytanii.

Na stronach internetowych poświęconych rozgrywkom matematycznym, jak i fizycznym można sprawdzić swoje umiejętności, rozwiązując zadania konkursowe z poprzednich lat. Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach. 

Konkursy, stypendia, programy

Jaskółki Przedsiębiorczości – konkurs również dla uczniów

Jaskółki Przedsiębiorczości to konkurs organizowany przez Gdańsk Tech Startup School (GTS2) na Politechnice Gdańskiej. Ma na celu rozwijanie kreatywności, wspieranie innowacyjności i przedsiębiorczości oraz inspirowanie do wykorzystania sztucznej inteligencji w procesie tworzenia nowych rozwiązań. Właśnie rozpoczyna się jego kolejna edycja – nabór wniosków konkursowych odbędzie się w dniach 14.05.–3.06.2024 r. Udział w konkursie mogą wziąć nie tylko studenci oraz doktoranci PG, ale również uczniowie szkół ponadpodstawowych, współpracujących z naszą uczelnią.

Szczegółowe informacje nt. zasad konkursu oraz edukacyjnej gry terenowej, która jest elementem składowym Jaskółek Przedsiębiorczości znajdują się na stronie konkursu Jaskółki Przedsiębiorczości.

Mobilna gra terenowa na terenie kampusu PG potrwa w dn. 14.05–3.06.2024 r. Udział w niej daje szansę na zapoznanie się z możliwościami zastosowania sztucznej inteligencji w procesie tworzenia innowacji oraz projektów o charakterze przedsiębiorczym, a jednocześnie zdobycia wiedzy przydatnej do wykonania zadania konkursowego. Uczestnicy gry zdobywają dodatkowe punkty do oceny projektów zgłaszanych w etapie I konkursu.

Informacje kontaktowe do organizatorów: jaskolki@pg.edu.pl, tel. +48 (58) 348 63 92

We wrześniu II edycja Politechniki Talentów

Warsztaty, laboratoria i wykłady, spotkania z Rektorem i naukowcami, ale także zajęcia sportowe, impreza integracyjna w klubie studenckim i nocowanie w akademiku – to tylko niektóre punkty programu Politechniki Talentów, szkoły letniej dla uczniów najlepszych pomorskich liceów i techników. W zeszłym roku gościliśmy blisko 180 uczestników, którzy przez dwa dni korzystali z przygotowanej specjalnie dla nich oferty, mając możliwość „studiowania na próbę” i doświadczenia jeszcze na etapie szkoły średniej, czym są studia.

Tegoroczna, II edycja Politechniki Talentów, odbędzie się w dniach 19-20 września. Dyrektorzy dziesięciu najlepszych liceów i dziesięciu najlepszych techników podczas Gali Pomorskiego Rankingu Perspektywy 2024 otrzymali vouchery, które przekażą swoim uczniom, aby mogli oni wziąć udział w wydarzeniu.

Rejestracja ruszy 2 września i potrwa do 8 września. Tak jak rok temu, uczniowie sami wybiorą panele tematyczne zajęć, które ich najbardziej interesują. Do wyboru będzie aż sześć paneli, prowadzonych na różnych wydziałach Politechniki Gdańskiej. Pod okiem wykładowców uczestnicy będą mogli m.in. wykonywać eksperymenty w laboratoriach, tworzyć wizualizacje problemów matematycznych czy testować ciekawe rozwiązania. Na pewno będzie ciekawie, intensywnie i naukowo. 

Politechnika Talentów to też dobra okazja, by zwiedzić kampus i poznać opinie tych, którzy już studiują na PG. Przez cały czas trwania szkoły letniej uczniom towarzyszyć będą studenci wolontariusze, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania, pomogą odnaleźć odpowiednie budynki i laboratoria, a także podzielą się wrażeniami i anegdotami ze studiów. 

Więcej informacji o Politechnice Talentów będziemy na bieżąco zamieszczać na stronie poświęconej wydarzeniu talenty.pg.edu.pl.

Projekty kół naukowych

Pojazdy budowane przez naszych studentów zdobywają kolejne nagrody

Studenci z Koła Naukowego SimLE odnoszą kolejne sukcesy! W lutym wzięli udział w konkursie RoboBoat 2024 w Sarasocie, w USA, gdzie ich pojazdy zdobyły liczne nagrody i wyróżnienia. W tym międzynarodowym konkursie SimLE wyróżnia się już od dwóch lat. W 2023 roku stworzony przez nie ASV Perkoz zajął 9. miejsce. Przez ostatni rok Koło rozwijało nowy pojazd o nazwie ASV Rybitwa. Efektem tej pracy było zajęcie 7. miejsca w lutowym konkursie.

Koło SimLE przez ostatnie 3 lata rozwijało koncepcję oraz budowało Autonomiczne Pojazdy Nawodne (ASV) z zamiarem stworzenia w pełni autonomicznej, niezawodnej i modułowej platformy o dalekim zasięgu. Studenci zapytani o dalsze plany, odpowiadają, że teraz najwyższy czas, by zostać najlepszymi. Dlatego już przygotowują się do konkursu RoboBoat 2025, budując nowy pojazd o nazwie ASV Zimorodek. 

Więcej o projektach i sukcesach Koła Naukowego SimLE można przeczytać, odwiedzając stronę simle.pl lub profil na Facebooku.

Koła Naukowe Politechniki Gdańskiej są także otwarte na współpracę z uczniami szkół średnich. Mogą oni dołączyć do aktualnie realizowanych projektów. Jeśli więc chcesz rozwijać swoje techniczne zainteresowania, prześlij CV na adres proreskn@pg.edu.pl a postaramy się znaleźć projekt Twoich marzeń. 

Wizyty szkół na uczelni

Uczniowie z Liceum Jezuitów w Gdyni z wizytą na WA PG

Uczniowie z klasy o profilu architektonicznym z gdyńskiego Liceum Jezuitów, którą  objął patronatem Wydział Architektury Politchniki Gdańskiej, odwiedzili naszą uczelnię. Podczas wizyty zapoznali się z wystawą pokonkursową na koncepcję architektoniczną Muzeum Żeglarstwa Polskiego we Władysławowie, a także wzięli udział w warsztatach architektonicznych. Uczniowie mieli za zadanie wykonać ilustrację przestrzenną do wybranego hasła. Praca musiała mieć abstrakcyjny charakter. Warsztaty prowadziła dr inż. arch. Elżbieta Marczak.

Szkoły zainteresowane wizytami na Politechnice Gdańskiej zapraszamy do odwiedzenia strony szkoly.pg.edu.pl. Znajdują się tam oferty wykładów i warsztatów oraz kontakty do wydziałowych koordynatorów współpracy ze szkołami, z którymi można ustalić szczegóły wizyty.

Co dalej po studiach na PG?

Ścieżki kariery absolwentów matematyki

Czy to prawda, że po studiach matematycznych można pracować tylko w szkole, przy tablicy? Absolutnie nie! Zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów na spotkanie, które pomoże rozwiać wątpliwości związane z tym, co może robić absolwent studiów matematycznych.

Praca w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym, teleinformatycznym, a może księgowość lub praca przy analizie dużych zbiorów danych? O tym wszystkim opowiedzą absolwenci matematyki, obecnie spełniający się zawodowo i piastujący intratne stanowiska. Spotkanie, które szczególnej uwadze polecamy uczniom klas III szkół ponadpodstawowych oraz tegorocznym maturzystom, pozwoli na świadomy wybór studiów, a także pozyskanie informacji o ścieżkach kariery, jakie otwierają się przed studentem już w trakcie studiów.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w wydarzeniu „Matematyka. I co dalej?”, które odbędzie się 17.05.2024 r. o godz. 12:15 w Audytorium Maximum na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.

Wszystkie szczegóły znaleźć można na stronie internetowej Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.

Zapraszamy na webinar o umiejętnościach przyszłości

Biuro Karier i Absolwentów Politechniki Gdańskiej zaprasza 6 czerwca o godzinie 10:00 na bezpłatny webinar dotyczący kompetencji przyszłości.

Uczestnicy spotkania dowiedzą się o tym, jakie umiejętności będą ważne w 2030 roku, czyli w czasie, kiedy obecni uczniowie szkół średnich będą wchodzić na rynek pracy. Porozmawiamy o tym, dlaczego wzrasta zapotrzebowanie na niektóre kompetencje oraz jak rozwijać cechy, które będą miały duży wpływ na karierę zawodową i życie, a wymagają naszego wysiłku i zaangażowania.                                     

Webinar odbędzie się na platformie MS Teams, potrwa 45 - 55 minut. Poprowadzi go Aleksandra Szewczyk – doradczyni zawodowa i coach kariery z Biura Karier i Absolwentów PG.

Prosimy o zgłaszanie udziału, wysyłając mail na adres: biuro.karier@pg.edu.pl

 

 

Subskrypcja

Jeśli chcesz dołączyć do odbiorców newslettera dla szkół, kliknij w link. Po podaniu imienia i adresu e-mail oraz wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych, otrzymasz e-mail potwierdzający zapis.

Aby wypisać się z newslettera, wystarczy kliknąć link wypisu "Wypisz się" znajdujący się w mailu powitalnym.

Masz uwagi do newslettera, chcesz zgłosić swój pomysł? Napisz do nas na: newsletter_szkoly@pg.edu.pl

Kalendarium

14 maja–3 czerwca
https://chem.pg.edu.pl/aktualnosci/2024-05/konkurs-jaskolki-przedsiebiorczosci

Jaskółki Przedsiębiorczości – początek naboru wniosków

Do udziału w konkursie zapraszamy uczniów szkół średnich.
16 maja–17 maja
https://www.facebook.com/YESgdansk

YES! 2024 – konferencja również dla uczniów

Konferencja elektroenergetyczna przeznaczona dla uczniów, studentów, doktorantów, kół naukowych oraz wszystkich zainteresowanych tematyką. Tematem będzie transformacja energetyczna na Pomorzu i związane z nią wyzwania.
17 maja 12.15–13.15
https://ftims.pg.edu.pl/aktualnosci/2024-04/matematyka-i-co-dalej

Matematyka i co dalej?

Absolwenci matematyki ciekawie i inspirująco opowiedzą o swoich ścieżkach kariery zawodowej.
22 maja–14 lipca
https://pg.edu.pl/rekrutacja

Rekrutacja na rok akademicki 2024/2025

Początek rekrutacji na studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia na rok akademicki 2024/2025. Szczegółowe harmonogramy i informacje są dostępne na stronie pg.edu.pl/rekrutacja.
23 maja–26 maja
https://festiwal.pg.edu.pl/

Bałtycki Festiwal Nauki 2024

W maju Politechnika Gdańska otwiera swoje laboratoria dla odwiedzających. Wszystko w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki, jednego z największych wydarzeń promujących naukę w Polsce.
26 maja 11.00–16.00
https://www.facebook.com/events/1102153514427033/?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[]%7D

Piknik Nauki Fahrenheita

Uczelnie Fahrenheita zapraszają na wyjątkowe wydarzenie, które łączy edukację z rozrywką, czyli 3. Piknik Nauki Fahrenheita na Górze Gradowej. To będzie dzień pełen zabawy, nauki i niezapomnianych wrażeń!
27 maja 18.00–19.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/poniedzialki-na-politechnice

Poniedziałki na Politechnice – spotkania dla nauczycieli

Poniedziałki na Politechnice to bezpłatne szkolenia dla nauczycieli wszystkich etapów edukacyjnych. Szkolenia odbywają się raz w miesiącu, w każdy ostatni poniedziałek miesiąca o godz. 18:00 na platformie MS Teams.
6 czerwca 10.00–10.55

Webinar o umiejętnościach przyszłości

Spotkanie poprowadzi Aleksandra Szewczyk, doradczyni zawodowa z Biura Karier i Absolwentów PG. Tematem będzie rozwój kompetencji. Zapisy mailowe, szczegóły w newsletterze.
22 czerwca 20.00–22.00

Plenerowy Koncert Jubileuszowy

Koncert odbędzie się przed Gmachem Głównym PG. Wystąpią chóry trzech uczelni, w tym chór Politechniki Gdańskiej. Wykonają wspólnie kantatę sceniczną "Carmina Burana”. Wstęp wolny.
28 czerwca–30 czerwca
https://www.bazuna.org.pl/

BAZUNA 2024

Coroczne święto piosenki studenckiej, pełne wielobarwnych nut i wspólnego śpiewania. Jednym z organizatorów tego wydarzenia jest Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej.
20 lipca–26 sierpnia
https://jubileusz.pg.edu.pl/node/17409

Wystawa Accelerating science – 70 lat CERN

Interaktywna wystawa poświęcona CERN i obecności Polski w Europejskim Laboratorium Fizyki Cząstek. Zapraszamy do świata cząstek elementarnych, niezwykle wysokich energii i zaawansowanych technologii. Wstęp wolny.