Wybierając panel ekologiczny będziesz uczestniczyć w różnorodnych zajęciach prowadzonych przez naukowców z Wydziału Chemicznego, Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz Wydziału Elektrotechniki i Automatyki.

  • Biodegradowalne wyroby jednorazowego użytku ze skrobi termoplastycznej

Zajęcia będą prowadzone w trybie modułowym. Obejmować będą one prezentację technologii otrzymywania i przetwórstwa polimerów biodegradowalnych, w tym szczególnie skrobi termoplastycznej, uzyskiwanej ze skrobi ziemniaczanej. W ramach zajęć zrealizowane zostaną również warsztaty technologiczne związane z wykorzystaniem skrobi termoplastycznej w produkcji metodą wtrysku sztućców jednorazowego użytku oraz metodą wytłaczania słomek do napojów. W ramach zajęć uczestnicy własnoręcznie wykonają przy wykorzystaniu wtryskarki i wytłaczarki wyroby użytkowe otrzymywane przy wykorzystaniu skrobi termoplastycznej.

  • Zanieczyszczenie hałasem w transporcie kolejowym

Zajęcia dotyczą aspektów ekologicznych, takich jak hałas i drgania, w odniesieniu do zagadnień transportu szynowego. Podczas zajęć zostanie omówiona problematyka hałasu i drgań generowanych przez przejeżdżające pociągi. Na zajęciach zaplanowano szereg eksperymentów z wykorzystaniem mierników poziomu dźwięku, przetworników drgań czy młotków modalnych a wszystko po to, by lepiej zrozumieć zjawiska wibroakustyczne.

  • Systemy sterowania w Odnawialnych Źródłach Energii

Na zajęciach laboratoryjnych podzielonych na 2 części (symulacyjne i eksperymentalne) uczestnicy będą realizowali: symulacyjne badania układów sterowania elektrowniami fotowoltaicznymi i wiatrowymi; symulacyjne modelowanie systemów energetycznych z elektrowniami fotowoltaicznymi, z panelami dwustronnymi i układami śledzenia nadążnego, elektrowniami wiatrowymi i magazynami energii w środowisku NREL SAM; programowanie i eksperymentalne badanie układów sterowania ekstremalnego elektrowniami słonecznymi, turbinami wiatrowymi, serwonapędami nadążnymi i magazynami energii.

  • Wszystko o bateriach – od projektowania materiałów po ich recykling

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z materiałami elektrodowymi do baterii oraz trendami w kierunku uzyskiwania materiałów bardziej zrównoważonych. Poznają metody syntezy nowych kompozytowych materiałów i nanomateriałów elektrodowych do baterii litowo-jonowych oraz sodowo-jonowych (synteza zol-żel, synteza hydrotermalna, synteza wspomagana promieniami UV). Będą mieli okazję złożyć testowe ogniwo w warunkach gazu obojętnego (komora rękawicowa z kontrolowaną atmosferą) i zapoznać się technikami pomiarowym do testowania takich ogniw (potencjostaty-galwanostaty). Na końcu zapoznają się z metodami recyklingu baterii litowo-jonowych, dowiedzą się o problemach i wyzwaniach w odzyskiwaniu cennych pierwiastków z tych baterii.

Rejestracja do II edycji Politechniki Talentów została zakończona.